Toplum kökenli pnömonilerde etyolojik değerlendirme ve prognostik belirteçler.
Etiologic evaluation and prognostic markers in community- acquired pneumonia.
  1. Tez No: 196175
  2. Yazar: CANAN NAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN ALATAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma 31/10/2005-28/4/2007 tarihleri arasında Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Anabilim Dalına ve acile başvuran toplum kökenli pnömonili (TKP) 87 hasta ile yapılmıştır. Hastalar Türk Toraks Derneği Alt Solunum Yolları Enfeksiyon Çalışma Grubunun oluşturduğu rehbere göre gruplandırılmıştır. Amaç; TKP'li hastalarında etyolojik değerlendirme yapılması ve prognozu belirleyebilecek belirteçlerin saptanmasıdır. Hastalardan etyolojik değerlendirme için balgam, BAL, kan, idrar örnekleri, prognostik faktörlerin belirlenmesi için (hemogram, hemostaz, C reaktif protein (CRP), sedimantasyon, fibrinojen, d-dimer ve biyokimyasal parametreler) 1.-3. ve 21. gün serum ve plazma örnekleri alındı. Arteriyal kan gazı (AKG) ölçümleri yapıldı. Amerikan Toraks Derneği (ATS), pnömoni şiddet indeksi (PSI), CURB, CURB-65, CRB, CRB-65 kriterlerine göre hastalar tekrar gruplandırıldı ve prognozla ilişkileri belirlendi. İstatistiksel değerlendirmede normal dağılım gösteren değişkenlerin karşılaştırılmasında t testi, normal dağılıma uymayan değerlerin karşılaştırılmasında Mann-Whitney U testi, bağımlı örneklerin karşılaştırılmasında Mauchl analizi, kullandığımız ölçeklerin en uygun kestirim değerini hesaplamakta Receiver operating curve (ROC) analizi, prognozu belirlemede her bir skorlama sisteminin etkinliğini belirlemek için logistik regresyon analiz yöntemleri kullanıldı. Hastaların 67'si erkek, 20'si kadındı. Ortalama yaş 59 (18-89) yıl idi. Hastaların 32 (%37)'sinde etken izole edildi. Üreyen etkenlerin oranları; C. pneumoniae 11 (%34), S.pneumoniae 3 (%9), M. pneumoniae 3 (%9), H.influenzae 2 (%6), K. pneumoniae 2 (%6), P.aeruginosa 2 (%6), Metisilin duyarlı S.aureus 1 (%3), E.coli 1 (%3), Enterobacter cloacae 1 (%3), Candida albicans 1 (%3), Polimikrobiyal (C. pneumoniae + M. pneumoniae) 5 (%16) olarak saptandı. kan üre azotu (BUN), kreatinin, alanin aminotransferaz (ALT), aspartat aminotransferaz (AST), ürik asit düzeyleri ile prognostik sistemler karşılaştırıldığında ileri gruplarda istatistiksel olarak anlamlı oranda yüksek saptandı. Hemostaz ve AKG parametreleri ile pnömoni şiddeti arasında istatistiksel ilişki saptandı. CRP ve d-dimer düzeyleri ile prognoz arasında istatistiksel olarak ilişki bulunamadı. ATS, PSI ve CRB prognoz belirlemede etkin değişkenler olduğu bulundu. Sonuç olarak; etyolojik değerlendirmede hastaların %40'ına yakınında etken izole edilebilmiştir. Bu nedenle empirik antibiyotik tedavinin başlanması geciktirilmemelidir. Prognozun belirlenmesinde ise her ülkenin kendine has özellikleri göz önüne alarak fazla sayıda hasta içeren prospektif çalışmalar yapması doğru olacaktır.
Özet (Çeviri)
Present study was conducted with 87 patients with community-acquired pneumonia (CAP) who referred to Osmangazi University Medicine Faculty Pulmonary Medicine and Tuberculosis Department and to Emergency Medicine service between 31/10/2005 and 28/04/2007. Patients were grouped according to The Turkish Thoracic society lover respiratoy tract infections working group guidelines. Objective of this study was to make etiologic evaluation and to determine markers that predict prognosis in patients with CAP. For etiologic evaluation sputum, BAL, blood and urine samples and for determining prognostic factors (hemogram, hemostasis, CRP, sedimentation, Fibrinogen, d-dimer and biochemical parameters) serum and plasma samples at 1.,3. and 21. days were collected from all patients. Patients were again assigned according to ATS, PSI, CURB, CURB-65, CRB and CRB-65 criterion and associations with prognosis were determined. In statistical analysis for the comparison of variables that distributed normally t test; of variables that not distributed normally Mann-Whitney U test and of dependent variables Mauchl analysis was used, for estimating most appropriate predictive value of measures used ROC analysis, for effectiveness of each scoring systems in predicting prognosis logistic regression analysis was used. Of the patients 67 were male and 20 were female. Mean age was 59 years (18-89 years). In 32 patients (%37) the causative agent was isolated. Cultured agents were C.pneumoniae in 11 (%34), S.pneumoniae in 3 (%9), M.pneumoniae in 3 (%9), H.influenzae in 2 (%6), K.pneumoniae in 2 (%6), P.aeruginosa in 2 (%6), metisillin-resistant S.aureus in 1 (%3), E.coli in 1 (%3), Enterobacter cloacae in 1 (%3), Candida albicans in 1 (%3), polimicrobial ( C.pneumoniae + M.pneumoniae) in 1 (%16). When compared with prognostic systems BUN, creatinin, ALT, AST and uric acid levels were statistically significant increased in higher groups. An statistically association was found between pneumoniae severity and homeastasis and AKG parameters. There was no statistical association between prognosis and CRP and d-dimer levels. ATS, PSI and CRB was found to be effective variables in predicting prognosis. In conclusion in 40% of patients the causative agent was isolated in etiologic evaluation. Thus it shouldn?t be delayed to begin ampiric antibiotic therapy. In predicting prognosis it would be better to conduct prospective studies that include too many patients with considering the specific characteristics of each country.