Sat ve geri kirala sözleşmelerinde muhasebe ve denetim süreçleri ve bir örnek uygulama
Accounting and audit processes in sale and leaseback agreements and a sample application
  1. Tez No: 572454
  2. Yazar: MENDUH ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU TARHAN MENGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
İşletmelerin amaçlarını gerçekleştirmek için gerekli olan kaynakların sağlanmasında çeşitli finansman alternatifleri bulunmaktadır. Bu finansman alternatifleri, özkaynak ya da yabancı kaynak temelli olabilmektedir. Son dönemlerde işletmelerin ihtiyaç duyduğu yatırım malları, sıklıkla tercih edilen finansal kiralama yöntemi ile işletme kaynakları kullanılmadan ya da borçlanılmadan sağlanabilmektedir. Finansal kiralamanın bir türü olan ve yakın geçmişte ülkemizde de uygulanması mümkün hale gelen sat ve geri kirala yöntemi, işletmelerin fon ihtiyaçlarının çözümüne alternatif bir araç haline gelmiştir. Sat ve geri kirala yöntemi ile işletmeler, aktiflerinde kayıtlı varlıkları finansal kiralama (leasing) şirketine satıp, sattığı bu varlığı finansal kiralama sözleşmesiyle kiralama şirketinden yeniden kiralayarak alternatif finansman kaynağı oluşturabilmektedirler. Çalışmamızda sat ve geri kiralama işleminin muhasebe ve denetim süreçleri ile uygulamalarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
There are various financing alternatives for the resources required to meet the objectives of enterprises. These financing alternatives may be equity or foreign source-based. Recently, investment items needed by enterprises have often been obtained by financial leasing without borrowing or using the company's operating resources. The Sell and Lease Back method, which is a kind of financial leasing, has become available in Turkey recently, and has become an alternative tool for the funding needs of enterprises. As a means to create an alternative source of financing, businesses use the Sell and Lease Back method, by selling their assets to a leasing company and re-leasing the asset from the leasing company confirmed by a lease agreement to. In our study, the accounting and auditing processes of the Sell and Lease Back process and related practices are included..