Polistrienin bazı özelliklerinin invers gaz kromatografisi ile incelenmesi
Investigation of some properties of polystyrene by inverse gas chromatography
  1. Tez No: 572456
  2. Yazar: MUSTAFA HAMDİ KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada plistrien-n-alkol sistemlerinin termodinamik özellikleri invers gaz kromatografisi tekniği ile incelendi. Bu amaçla, destek olarak kullanılan chromosorb W üzerine kaplanan polistrien bakır kolon içine doldurularak değişik sıcaklıklarda üzerine alkoller enjekte edildi ve spesifik alıkonma hacimleri tayin edildi. (1/T; lnVg0) grafiğinden polistrienin camsı geçiş sıcaklığı 373 K bulundu. Camsı geçiş sıcaklığı altındaki sıcaklıklarda polistrien üzerinde alkollerin adsorbsiyon ısılarının etil alkol < n-propil alkol < n-bütil alkol sırasına göre arttığı tespit edildi. Tg (camsı geçiş sıcaklığı) üzerinde sorbsiyon için probların ▵G1S, ▵S1S ve ▵H1S değerleri tayin edildi. Sonsuz seyreltik hal için probların ağırlıkça aktiflik kesri (a1/w1)∞, flory-huggins parametresi X, kısmı molar serbest enerji ▵G1∞ ve kısmi molar ısı ▵H1∞ değerleri bulundu. Bu değerler polimer-nonsolvent sistemleri için bulunan değerlerle uygunluk gösterdi. Flory-huggins X değerinden faydalanılarak polistrienin çözünürlük parametresi 𝛿2 bulundu. Çözünürlük parametresinin sıcaklıkla azaldığı görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, the thermodynamic parameters of polystyrene-n-alcohol systems were examined by using inverse gas chromatography technique. For this purpose, the chromosorb W caoted polystyrene used as a support was filled into a copper column.Alcohol with different temeratures ha been injected into the column and their retention volume has been determined. The glass transition temperature from (1/T; lnVg0) graphic was found as 373 K. At temperatures below the glass transition temperature, it was seen that the adsorption heats of alcohols were increased in the order of ethyl alcohol < n-prophyl alcohol < n-buthyl alcohol. Above the glass transition temperature (Tg) the values of probes of sorption were determined as ▵G1S, ▵S1S and ▵H1S. The values of probes at infinite dilution were computed that the weight fraction activity coefficients (a1/w1)∞, flory-huggins parameters X, partial molar free energies ▵G1∞ and partial molar heats ▵H1∞. The solubility parameter of polystyrene found with aid of X values. It was seen that the increasing temperature, the solubility parameter decreased.