Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü çalışanlarının örgütsel adanmışlık ve mobing düzeylerinin incelenmesi
Investigation of mobbi̇ng and organizational commiitment levels of Youth and Sports Provincial Directorate Employes
  1. Tez No: 572458
  2. Yazar: ŞABAN POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS ÖZTAŞYONAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Spor, İşletme, Public Administration, Sports, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Spor alanında hizmet veren en büyük kamu kurumlarından biri olan ''Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünde'' çalışan personelin mobbing (yıldırma) düzeylerini demografik özelliklere göre incelemek, mobbing durumları ile örgütsel adanmışlık düzeylerini incelemek ve mobbing oluşumunu azaltmak adına hem kurumsal hem de bireysel çözüm önerileri sunmaktır. Materyal ve Metot: Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerinde görev yapan personelin çalıştıkları birimlerde karşılaştıkları mobbing ve örgütsel adanmışlık düzeylerini ele alan bu araştırmanın evrenini; Erzurum, Erzincan, Trabzon ve Rize illerinde çalışan personeller oluştururken; örneklem seçiminin yapılmasında, ana kütlenin (468 personel) üçte ikisine denk gelen 312 anket formu dağıtılmış ve sadece katılım gönüllülüğü esas alınarak, dönütlerden 134 netice değerlendirilmiştir. Böylelikle katılımcı olan kişilerin samimiyetinin bir nebze de olsa gerçek olacağı varsayılmıştır. Katılımcıların 50'si kadın ve 84'ü erkek oluşmaktadır. Çalışmada veri toplama yöntemi olarak anket formu kullanılmış olup adı geçen bu form üç bölümden oluşmaktadır. Bu bölümlerden ilki 45 sorudan oluşan mobbing anketidir. İkinci bölüm katılımcıların örgütsel adanmışlık düzeylerini ölçen 18 maddelik bölümdür. Son bölüm ise araştırmacı tarafından geliştirilen, katılımcıların sosyo-demografik ve görev yaptıkları kurumdaki durumları ile ilgili 7 madde içeren kişisel bilgiler bölümüdür. Anket, yakınlığından dolayı Erzurum'daki personellerle yüz yüze görüşülerek; diğer illerdeki kurum personellerine ise posta yoluyla gönderilerek çalışmanın önemi anlatılmış ve söz konusu ankete katılmaları istenmiştir. Elde edilen anketlerin değerlendirilmesinin yapılması, bilgisayar ortamında SPSS (Statistical Package for Social Sciences) programına verilerin girilmesi ile oluşturuldu. Öncelikle veriler arasında normal bir dağılım sergilemedikleri için nonparametrik testler ugulanmıştır. Ortalama sıra, toplam sıra, z değerleri ve anlamlılık değerleri ile özetlendi. Kategorik verilerin karşılaştırılmalarında bağımsız ikiden fazla değişken için Kruskall Wallis testi ve bağımsız ve iki değişken için Mann Whitney-U testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Goal: Purpose of this study is to examine the mobbing levels of the personel working in the Provincial Direc torate of youth and sports, which is one of the biggest puplic institutions serving in the field of sports, and to offer both institutional and individual solutions to reduce the formation of mobbing Material and Method: Theuniverse of the research, which deals with the levels of mobbing and organizational devotion encountered by the personel working in the Provincial Directorates of Youth and Sports.In the sample selection, total 134 were evaluated on the basis of participation volunteering alone. 50 of participants were female and 84 were male. The questionnaire form was used as a data collection tool in the study and the said form consists of three parts. The fırst of these sections is the mobbing questionnaire which consists of 45 questions. The second part is the 18- item section that measureg the level of organızational commitment of the participants. The last part is the personal informational section which was developed by the research her end includes 7 items about socio-demographic and status of the participants in the institution. In the survey, since it is close, the personnel in Erzurum were interviewed faceto-face and sent to the insitutions in other provinces by past to explain the importance of the study and they were asked to participate in the survey. The evaluation of the questionnaires obtained by the computer was vreated by entering data into the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) program. Nonparametric tests were applied primarily because they did not show anormal distribution between the data. Mean order, total order, Z values and significiance values were summarized. İn comparison of categorical data, Kruskall Wallis test was used for more than two independent variables and Mann Whitney-U test was osed for two independent variables.