E-ticaretin ekonomik büyüme ve vergi gelirlerine etkisi: Türkiye için ekonometrik bir analiz
The effect of e-commerce on economic growth and tax revenues: An econometric analysis for Turkey
  1. Tez No: 802149
  2. Yazar: SALİHA HÜNDÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN KUTBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bilişim teknolojileri her geçen gün gelişim göstererek ekonomik, sosyal, kültürel alanlar başta olmak üzere pek çok alanda değişime neden olmaktadır. Özellikle ekonomi için ticari dinamikleri etkilemesi ve geleneksel ticari yapıdan yeni ekonomik düzene geçişe olanak vermesi sebebiyle oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Geleneksel ticaret yerine elektronik araçlarla gerçekleştirilen ticaret tüm ülkeler için ekonomide itici bir güç olarak kabul edilmektedir. Kısıtlı imkanlar dahilinde ekonomik büyüme ve istikrar yakalamak isteyen Türkiye'de de e-ticaret sürekli artan hacmiyle ekonomik büyüme oranlarına etki eden bir değişken durumuna gelmiş bulunmaktadır. Ekonomik büyüme amacı doğrultusunda eticaret ile ilgili desteklemeler yapılmakta ve yasal düzenlemeler ile kayıt altına alınmaya çalışılmaktadır. E-ticaret faaliyetlerinin kayıt altına alınmak istenmesindeki bir başka neden vergi geliri elde etmek istenmesinden kaynaklanmaktadır. Vergiler devletler için birincil gelir kaynağı niteliği taşımaktadır, bu sebeple e-ticaretin kayıt altına alınması vergideki kayıpları azaltarak devletin vergi gelirlerinde artış sağlamaktadır. Geleneksel ticari faaliyetlerin vergilendirilmesi için kullanılan mevcut kanunlar e-ticaret için kullanıldığında işlevsiz kalmakta, bu nedenle mevcut kanunlardan farklı, çağın gereklerine uygun yeni yasal düzenlemeler yapılmaktadır. E-ticaret, ekonomik büyüme ve vergi gelirleri gibi önemli değişkenlere etki etmesi ve yaygınlaşması sebebiyle yeni ekonomik düzenin mihenk taşlarından biri olarak kabul edilmektedir. E-ticaretin ekonomik büyüme ve vergi gelirlerine etkisinin araştırılması amacıyla ilk olarak e-ticaret ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki çeşitli testlerle ekonometrik olarak incelenmiştir. Analiz sonucunda uzun dönemde e-ticarette meydana gelen %1 artışın ekonomik büyümeyi yaklaşık %0.19 artırdığı görülmüştür. İkinci olarak e-ticaret ve vergi gelirleri arasındaki ilişki incelenmiştir. E-ticaret, sanayi üretim endeksi ve vergi gelirleri ile üç değişkenli bir model oluşturulmuştur. Uzun dönemde Türkiye ekonomisinde e-ticarette meydana gelen her %1'lik artışın vergi gelirlerini %0.43, sanayi üretim endeksindeki her %1'lik artışın vergi gelirlerini %1.2 artırdığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Information technologies are developing every day, causing changes in many areas, especially economic, social, and cultural. It is of great importance, especially for the economy, because it affects commercial dynamics and allows the transition from a traditional commercial structure to a new economic order. Trade carried out by electronic means instead of traditional trade is considered a driving force in the economy for all countries. In Turkey, which wants to achieve economic growth and stability within limited opportunities, e-commerce is becoming a variable that affects economic growth rates with its ever-increasing volume. In line with the aim of economic growth, e-commerce supports are made and legal regulations are tried to be registered. Another reason for wanting to register E-commerce activities is due to wanting to generate tax revenue. Taxes are the primary source of income for states, so registering e-commerce reduces tax losses and increases the state's tax revenues. Existing laws used to tax traditional business activities remain dysfunctional when used for e-commerce, so new legal regulations are also made for e-commerce. E-commerce and its impact on important variables such as economic growth and tax revenues due to the expansion, is recognised as one of the cornerstones of the new economic order. In order to investigate the effect of e-commerce on economic growth and tax revenues, firstly, the relationship between e-commerce and economic growth was examined econometrically with various tests. As a result of the analysis, it was seen that a 1% increase in e-commerce in the long run increased economic growth by about 0.19%. Secondly, the relationship between e-commerce and tax revenues was examined. A three-variable model was created with e-commerce, industrial production index and tax revenues. In the long run, it has been concluded that every 1% increase in e-commerce in the Turkish economy increases tax revenues by 0.43%, and every 1% increase in the industrial production index increases tax revenues by 1.2%.