İşletmelerde entelektüel sermaye ve bilgi yönetiminin inovasyon performansı ve rekabet avantajı üzerine etkilerinin belirlenmesi
Evaluating the effects of intellectual capital and knowledge management on innovation performance and competitive advantage in companies
- Tez No: 470368
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ATAN TARLACI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Rekabetin üst seviyelerde yaşandığı günümüz ekonomisinde işletmeler ayakta kalabilmek için rakiplerinden farklılaşmak zorundadır. İşletmeler de bu farklılaşmayı entelektüel sermaye ve bilgi yönetimine yaptıkları yatırım ve bu yatırımın çıktısı olan inovasyon ile ilgili yaptıkları çalışmalarla ortaya koymaktadır. Bu farklılaşma da beraberinde işletmelere rekabet avantajı sağlayarak, işletmelerin varlığını sürdürmesini sağlamaktadır. Bu çalışma ile entelektüel sermaye ve bilgi yönetiminin, inovasyon performansı ve rekabet avantajına etkisinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu amaçla Şubat 2016 – Mart 2017 ayları arasında Türkiye'de faaliyet gösteren firmalarına yönelik bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda yapılan analizlere göre entelektüel sermaye ve bilgi yönetiminin, inovasyon performansı ve rekabet avantajı üzerinde pozitif yönlü ve kuvvetli bir etkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bilgi yönetiminin aracılık ve düzenleyicilik etkisi için yapılan analizlerin soncunda bilgi yönetiminin entelektüel sermaye ile inovasyon performansı ve rekabet avantajı arasında aracılık etkisi olduğu; ancak düzenleyicilik etkisi olmadığı tespit edilmiştir. Bilgi yönetiminin aracılık etkisi entelektüel sermaye ile inovasyon performansı ve rekabet avantajı arasındaki ilişkiyi daha da güçlendirmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's economy where competition is at an upper level, companies have to differentiate from their competitors in order to survive. Companies have to conduct this differentiation with the investment into intellectual capital and knowledge management and the work on innovation as the output of this investment. This differentiation brings advantage of competition to the companies to enable them to survive. This study aims to display the effect of intellectual capital and knowledge management on innovation performance and competitive advantages. In this way the research has been conducted on the companies in Turkey between February 2016 and March 2017 months. The survey method has been used as data collection tool. According to the analysis based on the research it has been concluded that intellectual capital and knowledge management have positive-sided and strong effect on the innovation performance and competition advantage. Based on the analysis it has also been found out that knowledge management has mediation effect on intellectual capital, innovation performance and competition advantage but does not have moderating effect. The mediation effect of knowledge management has strengthened the relationship between intellectual capital, innovation performance and competition advantage.