Prometheus'un insanı yaratma öyküsü ve seramik betimlemeleri
Prometheus's story of creating human and ceramic depictions
- Tez No: 572615
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR ÇALIŞKAN GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
“Prometheus'un insanı yaratma öyküsü ve seramik betimlemeleri”başlığı altında hazırlanan yüksek lisans uygulama raporunda; Prometheus'un dört temel element olarak bilinen ateş, su, hava ve toprağı birleştirerek insanı meydana getirme sürecinin; yine bu maddelerin birlikte kullanılmasıyla oluşturulan seramiğin oluşum süreciyle olan benzerliği ele alınarak seramik figürlerinin oluşturulması hedeflenmiştir. Bu çalışmada Prometheus'un insanı yaratmak için hangi yollara başvurduğuna, kullandığı maddeleri hangi yöntemlerle, nasıl bir araya getirdiğine ve seramiğin oluşum süreciyle olan fiziksel ve duygusal benzerliklerine değinilmiştir. Prometheus'un yaratma öyküsü ile seramiğin gelecek nesillere aktarılmasında en önemli yere sahip olan ateşin, insanlık tarihi için önemine vurgu yapmak amaçlanmıştır. Yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkarılan heykellerde kullanılan malzemeler çoğunlukla pişmiş topraktan oluşturulmuştur. Ayrıca yardımcı malzemelere de yer verilmiştir. Yapılan uygulamalar Prometheheus'un öyküsünden ilham alarak betimlenen sahneleri içermektedir.
Özet (Çeviri)
In the report, which is under the title Prometheus's story of creating human and ceramic depictions. It is aimed to create ceramic figures by examining the similarity of Prometheus's process of creating human by combining fire, water, air, and earth, which are known as four basic elements and also these elements are very basic materials of ceramic. In this study, Prometheus's ways of creating human beings, the methods to bring together the elements he used, and the physical and emotional similarities with the process of the formation of ceramics are referred. The aim of Prometheus's creation is to emphasize the importance of fire for the history of mankind, which has an important role in transferring ceramics to future generations. The materials used in the sculptures resulting from the researches are mostly made of terracotta. Auxiliary materials are also included. The applications include scenes that I depict based on the story of Prometheus.