Yeni sentezlenmiş benzimidazol türevlerinin akciğer kanseri hücre hattı üzerine sitotoksik/apoptotik ve antimikrobiyal etkilerinin araştırılması
Investigation of cytotoxic/apoptotic and antimicrobial activities of newly synthesiled benzimidazole derivatives on lunc cancer cell line
- Tez No: 572626
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF APOHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Tüm dünyada her geçen gün artan hasta sayısıyla kanser önemli bir halk sağlığı sorunu olarak birinci sırayı almıştır. Tüm kanser çeşitleri içerisinde erkeklerde akciğer kanseri, kadınlarda ise meme kanseri başı çekmektedir. Her geçen gün daha da yaygınlaşan kanserle mücadele edebilmek için kanser hücrelerini seçen yeni kimyasal ajanların terkibi ve keşfi de önem kazanmıştır. Bu çalışmada, sentezlenen on yeni benzimidazol türevi bileşiğin, akciğer kanser hücreleri (A549) ve sağlıklı akciğer epitel hücreleri (BEAS2B) üzerine sitotoksik aktiviteleri, MTT analiz yöntemi ve kaspaz 3 aktivitesine bakılarak incelenmiştir. Kontrol için kanser ilacı olarak kullanılan cisplatinle karşılaştırılmıştır. Ayrıca gram negatif ve gram pozitif bakteri türleri üzerine antimikrobiyal, bazı maya türeleri üzerine de antifungal aktiviteleri mikrodilüsyon yöntemiyle incelenmiştir. İncelenen bileşiklerden dört tanesi (2c, 3a, 3b ve 5) A549 hücrelerine karşı daha yüksek sitotoksik aktivite göstermiştir. Cisplatinin IC50 değeri, 72. saatte A549 hücreleri için 6.75 µg/mL iken, bileşik 2c, 3a, 3b ve 5'in IC50 değerleri sırasıyla 24.35, 28.49, 38.51 ve 60.70 µg/mL olarak hesaplanmıştır. BEAS2B hücreleri için bu bileşiklerin IC50 değerleri A549 için IC50 değerlerinden daha yüksektir. BEAS2B hücreleri için IC50 değerleri sırasıyla 87.63, 49.32, 57.89 ve 68,53 µg/mL iken, mevcut çalışmada cisplatinin IC50 değeri 2.75 µg/mL olarak hesaplanmıştır. Ayrıca bu dört yeni bileşik incelenen tüm mikroorganizmalara karşı yüksek antimikrobiyal aktiviteye sahiptir. Çalışmadaki dört bileşiğin yapılan analiz sonucuna göre Kaspaz 3 aktivitesini artırdığı görülmüştür. Bu dört yeni bileşiğin sitotoksik aktivitesi gösterdiği tespit edilerek, gelecekte kemoterapötik potansiyele sahip yeni benzimidazol türevi bileşiklerin çalışmasına örnek olacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
With the increasing number of patients all over the world, cancer has taken first place as an important public health problem. Among all types of cancer, lung cancer is the leading cause of cancer in men and breast cancer in women. To combat cancer which is becoming more common with each passing day, the composition and the discovery of new chemical agents that have chosen cancer cells have gained importance. In this study, the cytotoxic activities of the ten novel benzimidazole derivative compounds on lung cancer cells (A549) and healthy lung epithelial cells (BEAS2B) were examined by MTT analysis method and caspase 3 activity. It was compared with cisplatin used as a cancer drug for control. Besides, antimicrobial activities on gram-negative and gram-positive bacteria and antifungal activities on some yeast species were examined by the microdilution method. Four of the compounds examined (2c, 3a, 3b and 5) showed higher cytotoxic activity against A549 cells. The IC50 value of cisplatin was 6.75 µg/mL for A549 cells in 72 hours, while IC50 values of compounds 2c, 3a, 3b and 5 were calculated as 24.35, 28.49, 38.51 and 60.70 µg/mL, respectively. For BEAS2B cells, the IC50 values of these compounds are higher than the IC50 values for A549. IC50 values for BEAS2B cells were 87.63, 49.32, 57.89 and 68.53 µg/mL, respectively, whereas the IC50 of cisplatin in the present study was calculated as 2.75 µg/mL. Besides, these four novel compounds have high antimicrobial activity against all examined microorganisms. Four compounds in the study showed that Caspase 3 activity was increased according to the results of the analysis. It has been determined that these four new compounds show cytotoxic activity and will serve as an example for the study of new benzimidazole derivative compounds with chemotherapeutic potential in the future.