Konutlarda uygulanan döşeme kaplamalarının analizi
Analysis of flooring for house
  1. Tez No: 57265
  2. Yazar: AYŞE ŞEREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL TUĞAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
ÖZET Son yıllardaki teknolojik değişim ve gelişmeler, her alanda olduğu gibi inşaat sektöründe de gözlenmektedir. Bu gelişmelerin yapım sistemlerine ve kullanılan malzemelere etkisi dikkate değer boyuttadır.“ Konutlarda Uygulanan Döşeme Kaplamalarının Analizi ”adlı bu tez çalşımasında, zaman içerisinde gelişme göstererek pek çok çeşide ulaşmış döşeme kaplamalarından konutlarda uygulananlar incelenmiştir. Malzemelerine göre sınıflandırılan bu kaplamalar doğal ve yapay döşeme kaplamaları olarak sıralanmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde amaç, kapsam ve çalışma yöntemi tanıtılmıştır. İkinci bölümde, konutlarda uygulanan döşeme kaplamalarında aranılan özellikler belirlenmiştir. Üçüncü bölümde, incelenmek üzere seçilen kaplamaların tümünün yapısal özellikleri belirlenmiş ve uygulama safhaları gözlenmiştir. Yapılan bu işlemler şekil, tablo ve fotoğraflar ile desteklenmiştir. Dördüncü bölümde, kullanıcılar ile kullandıklar döşeme kaplamaları hakkında bir anket çalışması yapılarak konunun daha iyi irdelenmesine çalışılmış, üçüncü ve dördüncü bölüm dikkate alınarak değerlendirme yapılmıştır. Beşinci bölümde, elde edilen veriler değerlendirilerek bir sonuca varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In recent years, technological growing as in all sectors are observed also in construction sector. These technological growing has an important influence on building systems and materials that are using for construction. In this thesis that is named as“ Analysis of Flooring For House ”one of the many sort of flooring that for house is studied. Classification in materials are listed as natural and artificial. In section one, the aim of the work and method is given. In section two, properties of the flooring that for house are determined. In section three, all of the structural properties of flooring that is chosen as a sample is determined and observations that the stages in practical applications are given. Figures, tables and photo's are given in order to supported to studies. In section four, in order to make clear the results of questionnaire about, users opinion 's for the materials they use is given and results are evaluated by taking in to account sections three and four. In section five, data that was obtained evaluated to lead a result.