Rize koşullarında Mısır-Fasulye uygun ekim deseninin belirlenmesi
Determination of suitabe intecroping design of corn and bean in Rize condition
- Tez No: 57266
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZEN ŞEHİRALİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
I ÖZET Yüksek Lisans Tezi 3 r ^-60 Rize Koşullarında Mısır Fasulye Uygun Ekim Deseninin Belirlenmesi Mehmet ŞAMLI Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Sezen ŞEHİRALİ Jüri: Prof. Dr. Sezen ŞEHİRALİ Jüri: Prof. Dr. Temel GENÇTAN Jüri: Yrd. Doç. Dr. İsmet BAŞER Mısır-Baklagil (sırık ve bodur fasulye) çoklu ekim desenlerinin verim ve bazı agronomik karakterlere etkilerini tespit etmek amacıyla programlanan bu çalışma 1995 yılında Rize koşullarında yürütülmüştür. Çalışmada yalın mısır, yalın sırık fasulye, yalın bodur fasulye, 1 mısır + 1 sırık fasulye, 1 mısır + 1 bodur fasulye, aynı sıraya 1 mısır.+ 1 sırık fasulye, aynı sıraya 1 mısır + 1 bodur fasulye, 2 mısır + 1 sırık fasulye, 2 mısır + 1 bodur fasulye, 1 mısır + 2 sırık fasulye, 1 mısır + 2 bodur fasulye, 3 mısır + 3 sırık fasulye, 3 mısır + 3 bodur fasulye, 2 mısır + 4 sırık fasulye, 2 mısır + 4 bodur fasulye ekim desenleri incelenmiştir. Deneme de 5 m lik parsellerde 6 sıra ve üç tekrarlamalı olarak tesadüf blokları deneme deseninde kurulmuştur. Birlikte ekim desenlerinin mısır'a ait bitki boyu, ilk koçan yüksekliği, tepe püskülü çıkarma süresi, olgunlaşma süresi, bin tane ağırlığı ve protein oranına etkisi önemli bulunmuştur. Araştırmada mısır tane verimiII bakımından da yalın ve birlikte ekim desenleri arasında önemli farklılıklar bulunmuş, en yüksek tane verimi yalın mısır ekim deseninde, buna karşın en düşük verim değeri ise 2 mısır + 4 sırık fasulye ekim deseninde olmuştur. Sırık fasulyede bitki boyu, ilk bakla yüksekliği, çiçeklenme süresi, olgunlaşma süresi, bin tane ağırlığı, tane verimi ve protein oranı birlikte ekim desenlerinden önemli ölçüde etkilenmiştir. Bodur fasulyede bitki boyu, çiçeklenme süresi, olgunlaşma süresi, tane verimi ve ham protein oranı birlikte ekim desenlerinden önemli ölçüde etkilenmiştir. Yalın ekime ilişkin tane verimi birlikte ekimden daha yüksek bulunmuş ve birlikte ekim bodur fasulye populasyonundaki azalmaya bağlı olarak tane verimini azaltmıştır. Hesaplanan LER ve IER değerlerinde, karışık ekimde yalın ekime göre %58 oranında artış sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Master Thesis Determination of Suitable intercroping design of Corn and bean in Rize Condition by Mehmet ŞAMLI University of Tharace Graduate Scholl of Natural and Applied Sciences Department of Field Crops, Tekirdağ-Turkey Supervisor: Prof. Dr. Sezen ŞEHİRALI Jury: Prof. Dr. Sezen ŞEHİRALİ Jury: Prof. Dr. Temel GENÇTAN Jury: Yrd. Doç. Dr. İsmet BASER This study was conducted to determine the effects of various planting designs on grain-seed yields and agronomic characters of corn and legume (climbing and bush bean) grown intercropping at Rize ecological conditions in 1995. Monocrop and intercrops treatments were as follow; maize, climbing bean, bush bean, 1 corn + 1 c.bean, 1 corn + 1 b.bean, 1 corn + 1 c.bean in the same row, 1 corn + 1 b.bean in the same row, 2 corn + 1 c.bean, 2 corn + 1 b.bean, 1 corn + 2 c.bean, 1 corn + 2 b.bean, 3 corn + 3 c.bean, 3 corn + 3 b.bean, 2 corn + 4 c.bean, 2 corn + 4 b.bean. Field trials were designed in complete randomized bloks with three replication, lenght of plot and number of rows per plot were 5 m and 6 rows respectively.IV In corn, plant height, fist ear height, days to tassel, 1000 grain weight, protein ratio and days to maturity were found significant. Effects of monocrop and intercrop treatments in maize, grain yield were determined statistiealy significant. The highest grain yield were obtained from pure maize while the lowest values were obtained from 2 corn + 4 bean in alternate rows. Plant height, first pod height, days to flower, seed yield per plant, 1000 seed weight, protein ratio and seed yields per decare in climbing bean found significantly intercrop treatments. Planı height, days to flower, days to maturity, seçd yields per decare and protein ratio were significantly infuluenced by intercrop treatments. In bush-bean more yielded than intercrop treatments. In bush-bean seed yields were severely reduced in all intercropping treatments depending on decreasing population. Calculated LER and IER values were found to be higher 58 % in intercropping systems as compered to monocropping systems.