Farklı NPK dozlarıyla birlikte uygulanan biyokömürün değişik topraklarda yetiştirilen mısır ve marulun gelişimi ve mineral beslenmesine etkisi
Effect of biochar applied with different NPK doses on the development and mineral nutrition of corn and lettuce growed in different soils
  1. Tez No: 933951
  2. Yazar: ŞEVKİYE ARMAĞAN TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ERDAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu araştırmada, farklı özelliklerdeki topraklara uygulanan biyokömür(BK) ve NPK dozlarının marul ve mısır bitkilerinin gelişimi, mineral beslenmesi ile bazı toprak özelliklerine etkilerini incelemek amaçlanmıştır. Karabük, Rize, Eskişehir, Konya, İzmir, Antalya, Burdur ve Isparta'dan temin edilen 8 farklı toprak kullanılmıştır. Biyokömür materyali olarak; 400 derecede piroliz edilen badem kabuğu hasat artıkları kullanılmış ve topraklara dekara 0(BK0), 0.75(BK1) ve 1(BK2) ton olacak şekilde karıştırılmıştır. Ayrıca topraklara sırasıyla 300-200-200ppm (NPK1/1), 150-100-100ppm (NPK 1/2) ve kontrol (NPK0) gübrelemeleri yapılmıştır. Denemede ön bitki olarak marul ikinci bitki olarak mısır yetiştirilmiştir. Marul denemesi sonuçlarına bakıldığında, NPKxBK interaksiyonunda en düşük yaş ve kuru ağırlık değerleri Rize, Konya ve Antalya topraklarında NPK0xBK0-BK1 koşullarında, Karabük, Isparta, Burdur ve İzmir topraklarında NPK0xBK1-BK2 koşullarında ve Eskişehir toprağında NPK1/1xBK2 koşullarında görülmüştür. Artan NPK dozları tüm topraklarda marul verim değerlerini artırmıştır. Ortalama değerlere bakıldığında, biyokömür uygulamalarının Isparta, Burdur ve İzmir topraklarında yetişen marulun gelişimini olumsuz etkilerken, BK1 dozu Karabük, Eskişehir ve Konya topraklarında yetiştirilen marulun gelişimine olumlu etki yapmıştır. En etkili olduğu toprak ise Rize toprağı olmuştur ve en yüksek kuru ağırlık değeri BK2 dozundan elde edilmiştir. Mısır denemesi sonuçlarına bakıldığında, NPKxBK interaksiyonunda elde edilen en düşük yaş ve kuru ağırlık değerleri Rize, Eskişehir, Burdur, Antalya ve İzmir illerinde NPK0 x BK0 koşullarında bulunmuştur. NPK uygulamaların artan dozlarının çoğu ilde bitki verimini artırdığı görülmüştür. Ortalama değerlere bakıldığında, artan biyokömür dozlarının yaş ve kuru ağırlık değerleri üzerine genel olarak artış etkisi gösterdiği görülmüştür. Rize, Konya, Isparta, Burdur, Antalya ve İzmir topraklarında en yüksek yaş ve kuru ağırlık değerlerini BK2 dozu vermiştir. Karabük ve Eskişehir toprakları için en yüksek değerler BK1 dozundan elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effects of biochar(BK) and NPK doses applied to soils with different properties on the development, mineral nutrition and some soil properties of lettuce and corn plants. 8 different soils provided by Karabük, Rize, Eskişehir, Konya, İzmir, Antalya, Burdur and Isparta were used. Almond shell harvest residues pyrolyzed at 400 degrees were used as biochar material and mixed into the soils at 0(BK0), 0.75(BK1) and 1(BK2) tons per decare. In addition, 300-200-200ppm(NPK1/1), 150-100-100ppm(NPK1/2) and control(NPK0) fertilizations were made to the soils, respectively. Lettuce was grown as the preliminary plant and corn was grown as the secondary plant in the experiment. When the lettuce trial results are examined, the lowest fresh and dry weight values in NPKxBK interaction were observed in Rize, Konya and Antalya soils under NPK0xBK0-BK1 conditions, in Karabük, Isparta, Burdur and İzmir soils under NPK0xBK1-BK2 conditions and in Eskişehir soil under NPK1/1xBK2 conditions. Increasing NPK doses increased lettuce yield values in all soils. When the average values are examined, while biochar applications negatively affected the development of lettuce grown in Isparta, Burdur and İzmir soils, BK1 dose had a positive effect on the development of lettuce grown in Karabük, Eskişehir and Konya soils. The soil where it was most effective was Rize soil and the highest dry weight value was obtained from BK2 dose. When the corn trial results are examined, the lowest fresh and dry weight values obtained in NPKxBK interaction were found in Rize, Eskişehir, Burdur, Antalya and İzmir provinces under NPK0xBK0 conditions. It was observed that increasing doses of NPK applications increased plant yield in most provinces. When the average values were examined, it was observed that increasing biochar doses generally had an increasing effect on fresh and dry weight values. The highest fresh and dry weight values in Rize, Konya, Isparta, Burdur, Antalya and İzmir soils were given by the BK2 dose. The highest values for Karabük and Eskişehir soils were obtained from the BK1 dose.