Göç ve kadın: Adana ili örneği
Migration and woman: Case of Adana
- Tez No: 572673
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK BOSTAN BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, Adana İline göç ederek gelip yerleşen kadınların bu süreci nasıl yaşadıkları ve bu süreçten nasıl etkilendikleri ortaya konmaya çalışılmıştır. Basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle göç eden bireylerin yoğun olarak oturduğu mahallelerden 115 kadınla görüşülmüştür Elde edilen bulgulara göre kadınların hemen hemen tamamı eş ve çocuklarıyla göç etmişlerdir. Kadınlar göç etme kararında bağımsız değillerdir. Göç etme nedenleri evlilik, iş bulma ve çocukların eğitimidir. Köydeki tarım topraklarının azlığı da diğer bir önemli nedendir. Kadınların göç etme kararında erkekler etkilidir. Göç ettikleri yerde mahalle seçiminde etkili olan faktörler önem sırası ile tanıdıkların olması, eşin istemesi ve ucuz olmasıdır. Kadınlar göç ettikleri yerlerde maddi destekten ziyade yüksek oranda manevi destek görmüşlerdir. Kadınlar, göç kararı alındıktan sonra heyecan, korku, sevinç, üzüntü, yani bütün duyguları yaşadıklarını belirtmişlerdir. Göç sırasında da en çok ekonomik ve psikolojik sorunlarla karşılaşmışlardır. Göç sonrasında ise kent yaşamına uyum, yabancılık, yalnızlık, pişmanlık ve işsizlik yaşanan en önemli sorunlardır. Yaşanan bu sorunlara rağmen kadınlar kentin imkanlarını bırakıp geri dönmek istememektedirler.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been tried to reveal how the women who migrated to and settled in Adana and how they were affected by this process.115 women were interviewed by Simple Random Sampling method. According to the findings, almost all women migrated with their spouses and children. Women are not free in their decision to migrate. The reasons for emigration are marriage, employment and education of children. Another important reason is the lack of agricultural land in the village. Men are influential in women's decision to migrate. The factors that affect the neighborhood selection are: having acquaintances, spouse's will and neighborhood's being cheap. Women have received high levels of moral support rather than financial support in the places they migrate. After the migration decision, women stated that they experienced all emotions such as excitement, fear, joy and sadness. After migration, adaptation to urban life, alienation, loneliness, regret and unemployment are the most important problems. Despite these problems, women do not want to leave the city's opportunities and return back.