Şanlıurfa ekolojik koşullarında bazı çim türlerine ait çeşitlerin adaptasyon ve çim alan özelliklerinin belirlenmesi
Determination of adaptation and grass field properties of some grass species in Şanlıurfa ecolojical conditions
- Tez No: 572674
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırma; Şanlıurfa ekolojik koşullarında, 2015-2016 yetiştirme sezonunda, Harran Üniversitesi Osman Bey Kampüsü Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama alanında yürütülmüştür. Araştırma tarla denemeleri tesadüf blokları deneme desenine göre, 3 tekerrürlü olacak şekilde kurulmuştur. Araştırmada; Kamışsı Yumağın 3 çeşidi (Rebel XLR, Turbo ve Golden Gate), İngiliz Çiminin 3 çeşidi (Integra, Rinovo ve Sun), Rizomsuz Kırmızı Yumağın 1 çeşidi (Survivor), Rizomlu Kırmızı Yumağın 1 çeşidi (Merlot), Koyun Yumağının 1 çeşidi (Dumas-1) ve Çayır Salkım Otunun 1 çeşidi (Evora) olmak üzere, toplam 6 türe ait 10 adet çim çeşidi materyal olarak kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan çeşitlerin adaptasyon ve çim alan özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla çim yaş ot verimi (kg/da), çim kuru ot verimi (kg/da), çıkış hızı (gün), kışa dayanıklılık (1-9), kaplama hızı (gün), kaplama derecesi (%), yaprak dokusu (1-9), yaprak rengi (1-9), yenilenme gücü (1-5), kardeş sayısı (1-5), genel görünüm (1-9), yabancı ot oranı (1-5) ve seyrekleşme derecesi (1-9) gibi karakterler incelenmiştir. Araştırmada, karasal iklimin hüküm sürdüğü Şanlıurfa'nın ekolojik şartları için önerilebilecek çim çeşitlerinin adaptasyon ve çim alan özellikleri açısından en iyi ve en başarılı olanları tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre; Kamışsı Yumak (Festuca arundinaceae)türüne ait Golden Gate çeşidi birçok karakter yönünden başarılı sonuçlar ortaya koyduğu tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Çayır salkım otu, ingiliz çimi, kamışsı yumak, kırmızı yumak, koyun yumağı
Özet (Çeviri)
This study was conducted in Harran University Osman Bey Campus research and application field in Şanlıurfa during 2015-2016 growing season. The research was established in a randomized block design with 10 varieties and 3 replicates. In the study, 3 types of Cane Wool (Rebel XLR, Turbo and Golden Gate), 3 types of English Grass (Integra, Rinovo and Sun), 1 type of Red Ball without Rhizome (Survivor), 1 type of Red Ball with Rhizome (Merlot), 1 type of Sheep Egg (Duml) -1) and 1 type of grass clover grass (Evora), 10 types of grass belonging to a total of 6 species were used as materials. The aim of the study was to determine the adaptation and turf field characteristics of the cultivars. For this purpose, the characteristics such as grass wet grass yield (kg / da), grass dry grass yield (kg / da), output speed (day), winter resistance (1-9), coating speed (days), coating degree (%), leaf texture (1-9), leaf color (1-9), regenerative power (1-5), number of siblings (1-5), general appearance (1-9), weed ratio (1-5) and degree of infrequency ( 1-9) were investigated. In the research, the best and most successful ones in terms of adaptation and turf characteristics of the grass varieties that can be proposed for the ecological conditions of Şanlıurfa where the continental climate prevails were determined. According to the findings obtained as a result of the study; Reed Yumak (Festuca arundinaceae) species of the Golden Gate variety has been found to show successful results in terms of many characters. KEY WORDS: Cane ball, english grass, red ball, meadow bunch, sheep ball