İntegral denklemlerin Taylor serisi yardımıyla yaklaşık çözümlerinin elde edilmesi
Approximate solutions of integral equations via Taylor series
  1. Tez No: 572675
  2. Yazar: OKAN KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez çalışması beş bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde tezde kullanılan temel tanımlar verilmiştir. İkinci bölümde integral denklemlerin tarihsel gelişimi hakkındaki bilgiler yer almaktadır. Üçüncü bölümde integral denklemlerin sınıflandırılması ele alınmıştır. Dördüncü bölüm Volterra ve Fredholm integral denklemlerinin Taylor serisi yardımıyla yaklaşık çözümlerini ve çözüm algoritmalarını içermektedir. Son bölümde ise değerlendirme ve sonuç kısmı yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. In the first chapter, the basic definitions used in the thesis are given. In the second chapter, some historical information about the development of integral equations is presented. In the third chapter, classification of integral equations is discussed. In the fourth chapter, contains the approximate solution of Volterra and Fredholm integral equations with Taylor series and solution algorithms. In the last chapter, evaluation and conclusion section is presented.