Proton pompası inhibitörlerinin iyonlaşma sabitlerinin potansiyometrik yöntem ile tayini
Determination of ionization constants of proton pump inhibitors by potentiometric method
  1. Tez No: 295078
  2. Yazar: İSMAİL ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL ALTUN, PROF. DR. GÜLEREN ALSANCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Proton pompası inhibitörlerinin gastrik asit sekresyonunu etkili bir şekilde inhibe ettikleri ve peptik ülser tedavisinde kullanıldıkları bilinmektedir. Bunlar, ?-piridilmetilsulfinil benzimidazoller (PMSB) olup, piridin ve benzimidazol gruplarında farklı sübstitüsyonlar vardır. Benzer farmokolojik özelliklere sahiptirler. Bu çalışmada, proton pompası inhibitörleriden omeprazol, lansoprazol, pantoprazol ve rabeprazol'ün protonasyon sabitleri potansiyometrik yöntem kullanılarak, metanol?su karışımlarında (%30-45) tayin edilmiştir. Titrasyonlar modifiye edilmiş kombine cam pH elektrodu kullanılarak 25 oC'de, azot atmosferinde yapılmış ve titrasyonlarda deney çözeltisinin iyonik şiddeti potasyum klorür ile 0,1 M'a ayarlanmıştır. Potansiyometrik yöntem, metanol?su karışımlarında denge sabitlerinin doğru ve duyarlı tayinini sağladığı için seçilmiştir. Metanol?su karışımları potansiyometrik titrasyon için yeterli çözünürlüğü sağladığı için seçilmiştir. Protonasyon sabitlerinin hesaplanmasında parametreleri düzelten bilgisayar programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Proton pump inhibitors (PPI) have known to be an effective inhibitor of gastric acid secretion and for treatment of peptic ulcers. They are ?-pyridylmethylsulfinyl benzimidazoles (PMSB) with different substitutions on the pyridine or the benzimidazole groups. Their pharmacological properties are similar. In this study, protonation constants of proton pump inhibitors, omeprazole, lansoprazole, pantoprazole and rabeprazole, have been determined potentiometrically in methanol?water binary mixtures (30%?45%). Titrations have been carried out at 25 oC, in nitrogen atmosphere by using modified combined pH glass electrode and ionic strength of the experimental solutions have been adjusted to 0.1 M by using potassium chloride. Potentiometric method has been selected for the determination of equilibrium constants in methanol-water binary mixtures, because of their accuracy and reproducibility. Water-methanol binary mixtures have been selected to provide sufficient solubility for the determination of their dissociation constants by using potentiometric titration. Moreover, the computer program has been used for the refinement of protonation constants.