Mitral kapak prolapsus sendromunda ventriküler aritmiler ile elektrokardiyografik repolarizasyon parametreleri arasındaki ilişki
The relationship between ventricular arythmies and electrocardiographic repolarization parameters in mitral valve prolapsus syndrome
  1. Tez No: 572704
  2. Yazar: BERAT ENGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ELİTOK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Mitral Kapak prolapsusu (MKP) sık rastlanan kardiyak anomalilerinden biridir. Bu kapak patolojisine sahip kişilerde infektif endokardit, serebral emboli, aritmi insidansı artmıştır. Ventriküler ve supraventriküler aritmiler görülebilir. Ani kardiyak ölüm riski düşük de olsa normal populasyona göre artmıştır. Özellikle ciddi mitral yetersizliği olan mitral Kapak prolapsuslu kişilerde daha sıktır. Ayrıca MKP' de, elektrokardiyografik repolarizasyon bozukluklarında artış bildirilmiştir. Çalışmamızda mitral Kapak prolapsus sendromu olan kişilerde ventriküler aritmi sıklığını ve ventriküler aritmilerin repolarizasyon parametreleri ile olan ilişkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya toplam 120 hasta (46 kadın, 36 erkek) dahil edildi. MKP sendromu tanısı konmuş ve çarpıntı şikâyeti olan 41 hasta ile normal ekokardiyografik bulgulara sahip çarpıntı şikâyeti olan 41 hasta karşılaştırıldı. Bu amaçla 24 saatlik ritm holter ve elektrokardiyografi verileri karşılaştırıldı. İstatiksel analiz için SPSS 16.0.0 programı (IBM) kullanıldı. Sürekli verilerin gruplar arasında karşılaştırılması için; ortalama, standart sapma, düzenli dağılan veriler için bağımsız student' T test ve düzenli dağılmayan veriler için Mann Whitney U testi kullanıldı. Kategorik verilerin ve gruplar arası farkların analizi için Ki-kare testi uygulandı. Korelasyon analizi için normal dağılım değerlendirmesi sonrası Sperman ve Pearson testleri yapıldı. İstatiksel anlamlılık değeri için P değerinin 0.05'in altında olması kabul edildi. Bulgular: Bu çalışmada ventriküler erken vuru, süreksiz ventriküler taşikardi sıklığı kontrol grubuna göre MKP sendromu olan grupta daha fazla tespit edildi (sırasıyla p değerleri=
Özet (Çeviri)
Objectives: Mitral Kapake prolapse (MKP) is one of the common cardiac abnormalities. The incidence of infective endocarditis, cerebral embolism and arrhythmia is increased in people with this Kapake pathology. Ventricular and supraventricular arrhythmias may occur. Although the risk of sudden cardiac death is low, it is increased compared to the normal population. Mitral Kapake prolapse is more common in patients with severe mitral regurgitation. In addition, an increase in electrocardiographic repolarization disorders was reported in MKP. In our study we aimed to investigate the incidence of ventricular arrhythmias and the relationship between ventricular arrhythmias and repolarization parameters in patients with mitral Kapake prolapse syndrome. Material and Methods: A total of 120 patients (46 females, 36 males) were included in this study. We compared 41 patients with palpitations who were diagnosed with MKP syndrome and 41 subjects with palpitations had normal echocardiographic findings. For this purpose, 24-hours rhythm holter and electrocardiography data were compared. SPSS 16.0.0 program (IBM) was used for statistical analysis. For comparison of continuous data between groups; mean, standard deviation, independent student'T test was used for regularly distributed data and Mann Whitney U test was used for non-regularly distributed data. Chi-square test was used to analyze categorical data and differences between groups. For normal correlation analysis, Sperman and Pearson tests were performed for correlation analysis. P values less than 0.05 were accepted for statistical significance. Results: In this study, the incidence of ventricular premature beats and non sustained ventricular tachycardia were found to be higher in the group with MKP syndrome than in the control group (p values =