Mitral kapak prolapsusu sendromunda magnezyum tedavisinin etkinliği
- Tez No: 70024
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Mitral kapak prolapsus sendromu (MVP) yaşam kalitesini azaltan şikayetlerle karakterize sık rastlanan bir hastalıktır. MVP'de ki semptomlann patogenezi tam olarak açıklığa kavuşturulamamıştır. Artmış adrenerjik aktivite ve magnezyum eksikliği suçlanan nedenler arasındadır. Bu çalışma semptomatik MVP'nin magnezyum eksikliği ile beraber olduğunu ve magnezyum verilmesinin hastaların semptomlannda azalma; kaygı düzeyi, ortalama kalp hızı, ventriküler- supraventriküler erken atım sıklığı (VPA ve SVPA), fibrinojen düzeyi gibi değişkenlerde de farklılık sağlayıp sağlamayacağı görüşüne geçerlilik kazandırmak için planlanmıştır. Eritrosit ve plazma magnezyum düzeyleri semptomatik 25 MVP hastasında ve 18 sağlıklı kontrolde ölçülmüş ve MVP hastalannın plazma magnezyum düzeylerinin kontrollerle karşılaştırıldığında anlamlı bir düşüklük gösterdiği bulunmuştur ( sırası ile 0.74 ± 0.16 mmol/L ve 0.85 ±0.16 mmol/L, p0.05). MVP hastalanna magnezyum veya plasebo randomize, çift kör olarak verilmiştir. MVP'nin tipik semptomlan, kaygı düzeyleri, ortalama kalp hızlan, VPA- SVPA sıklıktan, fibrinojen düzeyleri tedavi öncesi ve sonrasında ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Mitral valve prolapse syndrome (MVP) is a frequent disorder characterized by a number of complaints which lessen quality of life. The pathogenesis of MVP symptoms has not been fully elucidated. Hyperadrenergic activity and magnesium deficiency have been suggested. This study was designed to verify the concept that symptomatic MVP is accompanied by Hypomagnesemia and to elucidate whether magnesium supplementation alleviates the symptoms and influences variables such as anxiety level, mean heart rate, ventricular premature beat (VPA) and supraventricular premature beat frequencies, fibrinogen level. Erythrocyte and plasma magnesium levels were assesed in 25 symptomatic MVP patients and 18 healty controls and significantly decreased plasma magnesium level was found in MVP patients compared to controls (0.74 ± 0.16 mmol/L and 0.85 ± 0.16 mmol/L respectively and p0.05). Patients were subjected to magnesium or placebo supplementation in double blind, crossover fashion. Typical symptoms of MVP, anxiety level, mean heart rate, ventricular premature beat (VPA) and supraventricular premature beat frequencies, fibrinogen level were determined.