Amatör liglerde oynayan 14-17 yaş futbolcuların özgüven düzeylerinin incelenmesi (Hatay ili örneği)
Analysis of the self-confidence levels of 14-17 age soccer players playing in amateur leagues (sample of Hatay)
- Tez No: 572722
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Araştırmanın amacı, amatör liglerde oynayan 14-17 yaş futbolcuların özgüven düzeylerini farklı değişkenler bazında incelemektir. Bu doğrultuda tarama modelindeki araştırmada veri toplama aracı olarak Akın (2007) tarafından geliştirilen 33 maddelik öz-güven ölçeği gönüllü katılımcılara uygulanmıştır. Ölçek; içsel özgüven ve dışsal özgüven olmak üzere iki alt boyuttan oluşmaktadır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde istatistikî yöntem olarak frekans, yüzde dağılımları, ikili gruplar için Independent Samples t testi, çoklu gruplar için (Pearson Correlation testi) OneWay-ANOVA analizleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the self-confidence levels of 14-17 year old football players playing in amateur leagues based on different variables. In this context, the self confidence scale developed by Akın (2007) and composed of 33 items was applied to volunteer participants attending as data collection tool in the survey based on descriptive scanning model. The scale I composed of two sub dimensions, namely inner self confidence and outer self confidence. Akın (2007) has calculated the reliability value of the scale he developed to be outer self confidence sub dimension. Frequency, percentage distribution, independent samples t test for dual groups and One Way-ANOVA analyses for multiple groups (Pearson Product Correlation test) were used as the statistical method for evaluation of the survey data.