Amatör ve profesyonel futbolcularda tekrarlı sprint, toparlanma ve dinlenme sürelerinin belirlenmesi
The determination of repetitive sprint, recovery and relaxation durations of amateur and professional footballers
- Tez No: 506598
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN NEDİM ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmanın amacı Amatör ve Profesyonel erkek futbolcuların 10 tekrarlı 20 m sprint yüklenmeleri ile yorgunluk düzeylerinin, ve sprintler arasında etkili dinlenme aralıkları ve toparlanmanın belirlenmesidir. Türkiye'nin 2 profesyonel futbol liginde değişik takımlarda oynayan 30 erkek futbolcu ile Üniversitelerde spor eğitimi alan ve liglerde oynamayan 40 amatör futbolcu denek olarak alınmıştır. Koşular 20 metreyi kaydedebilen fotoselle 10 tekrarlı ortalama 15 sn aktif dinlenmeli olarak alınmıştır. Koşular arasındaki farka Bağımsız t- testi ile bakılmıştır. Liglerde oynayan profesyonel futbolcuların ortalama yaş 23,543,22 yıl, boy uzunluğu 178,194,84 cm, vücut ağırlığı 73,244,34 kg iken amatör futbolcuların yaş 22,843,48 yıl, boy uzunluğu 177,505,26 cm, vücut ağırlığı 72,785,63 kilogramdır. Profesyonel Futbolcular ilk sprinti 3.62 saniyede geçerken amatör futbolcular 3,63 saniyede geçmişlerdir. Son sprintleri ise profesyonel Futbolcular 3,87 sn ve amatör futbolcular 4,35 sn'de geçmişlerdir. 1,2,3 ve 4.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to detect the fatigue levels in male amateur and professional footballers with 10 repetitions of 20-meter sprint loads and determine the effective rest intervals and recovery durations between sprints. The sample of the study consists of 30 male footballers who have played in various teams in Turkey's two professional leagues and 40 amateur footballers taking sports education at various universities in Turkey. The runs were recorded 10 times with 15 seconds active resting by photocell technology that can record 20 meters. The difference between the runs was checked by independent t-tests. While the average age of the professional footballers playing in the leagues was 23.543.22, height 178.194.84 cm, weight 73.244.34 kilograms, the average age of the amateur footballers was 22.843.48, their average height was 177.505.26 cm, and their average weight was 72.785.63 kilograms. The last average sprint duration of the professional players was 3.87 seconds while it was recorded as 4.35 second in amateur players.