Amatör liglerde oynayan futbolcuların zihinsel dayanıklılık düzeylerinin incelenmesi
Investigation of mental toughness levels of footballers playing in amateur leagues
- Tez No: 815866
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK AKÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı Ankara ilinde Amatör futbol liglerinde oynayan futbolcuların zihinsel dayanıklılık düzeylerinin bazı değişkenlere (yaş, lig, kulüp, mevki, spor yaşı, medeni durum, eğitim durumu, statü, gelir algısı, zararlı alışkanlık, haftalık antrenman günü) göre incelenmesidir. Elde edilen veriler doğrultusunda bu değişkenlere göre farklılıklar tespit edilerek literatüre katkı sağlanacağı düşünülmektedir. Materyal ve Metot: Araştırmayı, 2021-2022 sezonunda Ankara süper amatör ligde mücadele eden 8 futbol takımında ve 1.Amatör ligde mücadele eden 13 futbol takımında 525 (her bir takımda 25 amatör futbolcunun olması genel geçer bir kabul) futbolcu oluştururken, araştırmanın örneklemini ise araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 2021-2022 sezonu Ankara süper amatör ligde ve 1. Amatör ligde mücadele eden 408 futbolcu oluşturmaktadır. Veriler araştırmacı tarafından Ankara süper amatör ligde yer alan ve 1. Amatör ligde mücadele eden futbolcular ile Google Drive üzerinden anketler takımlara gönderilerek ve bazı takımlar ile yüz yüze görüşülerek toplanmıştır. Futbolcuların zihinsel dayanıklılığını belirlemek amacıyla; spor ortamındaki zihinsel dayanıklılık seviyesini belirlemek amacıyla Sheard, vd. (67) tarafından geliştirilen ve 14 maddeden oluşan "Sporda Zihinsel Dayanıklılık Envanteri'' kullanılmıştır. Ayrıca araştırmacı tarafından geliştirilen 'Kişisel Bilgi Formu'; araştırmaya konu olan futbolcular hakkında bilgi toplamak amacıyla uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this research is to examine the mental endurance levels of football players playing in amateur football leagues in Ankara according to some variables (age, league, football club, position, sports age, marital status, education level, status, income perception, harmful habit, weekly training day). In line with the data obtained, it is thought that the differences according to these variables will be determined and contribute to the literature. Material and Method: While 525 football players(it is generally accepted that there are 25 amateur football players in each team) in 8 football teams competing in Ankara super amateur league in the 2021-2022 season and 13 football teams competing in the 1st amateur league constitue the research, the sample of the research consists of 408 football players who are competing in the Ankara super amateur league and the 1st amateur league in the 2021-2022 season, who agreed to participate in the research voluntarily. The data has been collected by the researcher by sending questionnaires to the teams via Google Drive and by interviewing some teams face to face with the football players in the Ankara super amateur league and competing in the 1st amateur league.“Mental Toughness Inventory in Sports”developed by Sheard et al. (67) and consisting of 14 items has been used in order to determine the level of mental toughness in the sports environment. In addition, the 'Personal Information Form' developed by the researcher has been applied to collect information about the football players who are the subject of the research.