RTV-2 tipi silikonların tekstil yüzeylerinin performansını artırmada apre malzemesi olarak kullanım olanaklarının araştırılması
Investigate of usibilty of RTV-2 type silicones as finishing agent to improve the textile surfaces performance
- Tez No: 572723
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Tez çalışmasında, iki bileşenli oda sıcaklığında kürlenen RTV-2 tipi (room temperature vulkanizing) silikonlar ile kaplama yapılarak, tekstil yüzeylerinin performansını arttırmak amacıyla apre malzemesi olarak kullanım olanaklarının araştırılması yapılmıştır. Dokuma kumaşlara kaplama yapılarak, güç tutuşurluk ve su/yağ iticilik özelliklerinin aynı anda kumaşa kazandırılması ve çok yönlü bir tekstil materyali üretme olanağı araştırılmıştır. Konvansiyonel olarak kullanılan 6 ve 8 karbon esaslı su iticilik malzemeleri biyobozunur değildir. Elektrokimyasal florlama sonucu oluşan, toksik olan perflorooktan sulfanat (PFOS) ve teleomerizasyon sonucu oluşan perfloroktanik asit (PFOA) nedeniyle gerek çevreye gerekse hücre yapısı ve hormonlara zararlı olduğu bilinmektedir. Bu nedenle bu kimyasallara alternatif oluşturmak amaçlanmaktadır. Hazırlanan deney planı doğrultusunda, %100 Pamuk ve %60/%40 Pamuk/Poliester karışımlı iki farklı dokuma kumaş üzerine, 0,1 ve 0,3 mm kaplama kalınlığında, 90o ve 60o iki farklı kaplama açısında aplikasyonlar yapılmıştır. Bu aplikasyonlar konvansiyonel su itici ve güç tutuşur uygulamalar ile kıyaslanmıştır. Numunelere dayanım, güç tutuşma, su /yağ iticilik ve konfor üzerine çeşitli testler uygulanmıştır. Tez kapsamında elde edilen sonuçlar incelendiğinde; RTV-2 tipi silikonu ile kaplama sonucunda, güç tutuşurluk, su ve yağ iticilik özelliklerinin dokuma kumaşlara aynı anda kazandırıldığı görülmüştür
Özet (Çeviri)
In this thesis, in order to improve the performance of textile surfaces, the possibilities of using two component RTV-2 type silicone curing at room temperature as finishing materials were investigated. By coating the woven fabrics, it is aimed to bring the flame retardant and water / oil repellency properties to the fabric and to produce a multitasting textile material. Conventionally fluorocarbons containing used 6 and 8 carbon-based water-repellent materials are not biodegradable. It is known to be harmful to the environment, cell structure and hormones due to the perfluorooctane sulfanate (PFOS) which is toxic by electrochemical fluorination and perfluorochtanic acid (PFOA) as a result of teleomerization. Therefore, it is aimed to create an alternative to these chemicals in the market. In accordance with the experimental plan prepared, two different woven fabrics consisting 100% Cotton and 60% / 40% Cotton / Polyester blends were applied 0.1 and 0.3 mm coating thickness, 90o and 60o two different coating angle. The result of these applications were compared with the result of conventional water repellent and flame retardant applications. The tests have been performed on strength, flame retardation, water / oil repellency and comfort tests. When the results obtained within the scope of thethis thesis are examined; as a result of coating with RTV-2 type silicone, it was observed that the properties of flame retardation, water and oil repellency were added to woven fabrics at the same time.