Pamuk tohumunda farklı ısıl işlem toplam fenolik bileşik yöntemleri kullanılmasının gossipol,aminoasit ve in vitro sindirilebilirlik üzerine etkisi
The effect of using different heat treatment methods on cotton seed on gossipol, total phenolic compound, aminoacide and in vitro digestivability
- Tez No: 572726
 - Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ GÜRBÜZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amacı, günümüzde yem ihtiyacının artmasıyla piyasadan temin edilen pamuk tohumunun (Maraş-92) farklı ısıl işlem yöntemleri(mikrodalga,pelet,kavurma,otoklav) ile ısıl işlem görmemiş pamuk tohumu ile karşılaştırılarak, besin madde içeriğinin iyileştirilmesi, pamuk tohumu içerisindeki sınırlayıcı madde olan (gossypol) düzeyinin azaltılması hedeflenmiştir. Ayrıca Toplam Fenolik Bileşik, Aminoasit ve İn Vitro sindirilebilirlik parametreleri üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Lifli pamuk çiğitine ait örnekler; invitro sindirim denemesinin sonucunda elde edilen organik madde sindirim derecesi, değişik saatlerde gaz üretimi ve Metabolik enerji değerleri belirlenmiştir. Ayrıca çiğit örneklerine ait kimyasala analziler(Kuru Madde, Organik Madde, Ham Protein, Ham Yağ, Ham Selüloz, Ham Kül, NDF, ADF) değerleri ile toplam gossipol, serbest gossipol, bağlı gossipol, toplam fenolik madde ve tolam flavanod madde değerleri analiz sonucu elde edilmiştir. Sonuç olarak, pamuk tohumun (çiğit) pelet, kavurma, otoklav ve mikranizasyon işlemlerine tabi tutulması çiğitin kimyasal besin maddelerini önemli derecede etkilemez iken, in vitro organik madde sindirilebilirlik ve ME içeriğinin iyileşmesini sağlamıştır. Ayrıca ısıl işlem uygulamaları toplam gosssipol, serbest gossipol, bağlı gossipol, toplam fenolik madde, toplam flavanoidlerin azaltılmasına önemli bir katkıda bulunmuştur. Bu bakımdan özellikle pelet ve mikronizasyon işlemleri diğerlerine göre daha etkili olmuştur.Uygulanan bütün bu olumlu sonuçların yanında bütün ısıl işlem uygulamaları ham pamuk tohumuna kıyaslandığında amino asit içeriğine olumsuz etkisi olmuştur. Ham pamuk tohumunun organik madde sindirim dercesi ile 24 saatlık gaz çıkışı değeri arasındaki korrelasyon % 90 olurken, Metabolik enerji ile ile 24 saatlık gaz çıkışı değeri arasındaki korrelasyon %-14 olmuştur. Bununla birlikte ısıl işlem görmüş pamuk tohumunun organik madde sindirim dercesi ile 24 saatlık gaz çıkışı değeri arasındaki korrelasyon yüze yakın olmakla birlikte, Metabolik Enerji ile 24 saatlık gaz çıkışı değeri arasındaki korrelasyonda yüzde yüze yakın değerde olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to improve the nutrient content of cotton seed (maraş-92) obtained from the improve with increasing feed requirements and to improve the nutrient content by using different heat treatment methods (microwave, pellet, roasting, autoclave) and limiting the nutrient content in cotton seed (gossypol) is aimed to reduce the level. In addition, total phenolic compound, amino acid and in-vitro digestibility parameters were made to determine. Examples of fibrous cotton seed; As a result of the invitro digestion experiment, the organic matter digestion degree, gas production at different hours and metabolic energy values were determined. In addition, chemical analysis of the samples of the fence (Dry Matter, Organic Matter, Crude Protein, Crude Fat, Crude Cellulose, Crude Ash, NDF, ADF) values and total gossipol, free gossipol, bound gossipol, total phenolic and tolam flavanod substance values analysis results obtained. As a result, the treatment of cotton seed (seed with fibrous) by pellet, roasting, autoclaving and micranization did not significantly affect the chemical nutrients of the seed, while improving the digestibility and ME content of organic matter in vitro. In addition, heat treatment applications contributed to the reduction of total gosssipol, free gossipol, bound gossipol, total phenolic substance, total flavanoids. In this respect, especially pellet and micronization processes were more effective than others. Besides all these positive results applied, all heat treatment applications had a negative effect on amino acid content compared to raw cotton seed. The correlation between the organic matter digestion and the 24-hour gas outlet value of the crude cotton seed was 90%, while the correlation between the metabolic energy and the 24-hour gas outlet value was -14%. However, although the correlation between the organic matter digestion and the 24-hour gas output value of the heat treated cotton seed was close to one hundred, the correlation between the metabolic energy and the 24-hour gas output value was close to one hundred percent.