Kef konsantratörü II. Reichert konisi artığının MGS ile zenginleştirilmesinin araştırılması
Investigation of enrichment of kef processing plant II. Reichert cone tailings by MGS
  1. Tez No: 572729
  2. Yazar: SİNAN YAVAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY BAYAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu çalışmanın amacı; Elazığ ili Alacakaya ilçesi Guleman Bölgesi'nde bulunan ve Eti Krom A.Ş. uhdesindeki Kef Konsantratörü II. Reichert Konisi iyi tenörlü baraj artığının (%18–22 Cr2O3) gravite ile ayırma yöntemlerinden MGS'nin (Multi Gravity Separator) kullanılarak zenginleştirilebilirliğinin araştırılmasıdır. Kalitatif faz analizi sonucunda numunenin başlıca bileşenlerinin Magnesichromite, Forsterite, Ringwoodite ve Magnesium Chromate olduğu ve yarı-kantitatif element analizi sonucu %16,38 Cr2O3 içerdiği belirlenmiştir. MGS ön zenginleştirme deneyleri, Box-Behnken 3 faktör, 3 seviye olmak üzere toplam 15 deney olarak tasarlanmıştır. Deneysel çalışma sonunda (200 d/dk tambur dönüş hızı, 30 tambur eğimi ve 15 mm titreşim genliği en uygun çalışma şartlarında) %23,50 Cr2O3, % 16,35 Fe2O3, %10,43 Al2O3 ve %14,87 SiO2 içeriğe sahip konsantre elde edilmiştir. Ancak ön zenginleştirme deneysel çalışma sonrası elde edilen konsantrenin piyasada satılabilirlik şartlarını sağlamadığı göz önüne alınarak MGS çalışma şartlarını farklı parametrelerde düzenleyerek yeniden MGS testlerine tabi tutulmuş (DEÜ, Maden Mühendisliği Bölümü laboratuvarlarında) ve en uygun değer çalışma parametreriyle yapılan zenginleştirme sonunda %19,50 Cr2O3 içerikli besleme malından %35,04 Cr2O3 tenörlü nihai konsantre; 3,09 zenginleştirme oranı ve %58,18 metal kazanma verimiyle elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; investigation of enrichment of Eti Krom A.Ş. (Guleman, Alacakaya, Elazığ) Kef Concentrator II. Reichert Cone tailings (18–22% Cr2O3) using MGS (Multi Gravity Separator) as one of the gravity separation methods. As a result of qualitative phase analysis, the main components of the sample were Magnesichromite, Forsterite, Ringwoodite, Magnesium Chromate and it was found that the semi-quantitative element analysis contained 16.38% Cr2O3. MGS pre-enrichment experiments were designed as a total of 15 experiments including Box-Behnken 3 factors and 3 levels. At the end of the experimental study using optimal working conditions (200 rpm rotation speeds, 30o drum slope and 15 secs frequency), a concentrate was obtained having a content of 23.50% Cr2O3, 16.35% Fe2O3, 10.43% Al2O3 and 14.87% SiO2. However, considering that the concentrate obtained after the pre-enrichment experimental study was not meet the marketability conditions in the market therefore MGS working conditions were regulated applying different working parameters and subjected to MGS tests for re-run (DEU, Mining Engineering Department laboratories). The enrichment with the most appropriate value working parameters contained 35.04% Cr2O3 grade concentrate from the feed (19.50% Cr2O3) with 3.09 enrichment rate and 58.18% metal recovery was obtained.