Impact of employee well-being and psychological capital on creativity
Çalışan refahı ve psikolojik sermayenin yaratıcılığa etkisi
  1. Tez No: 572792
  2. Yazar: ANHAR ABDULRAHMAN ABDULBARI NORİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Yaratıcılık, tıptan, mühendisliğe, eğlenceye ve daha birçok alana yaşamımızın birçok yönü üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Kişisel ve psikolojik düzeyde, yaratıcılık insan zihni ve ruhu için önemlidir; ilginç ve tatmin edici bir yaşam oluşturmak için bir katalizör görevi görür. Birçok kuruluşun çıktısını etkileyen önemli bir rol oynar. İşverenler rekabet avantajı elde etmek için, çalışanların yaratıcılığını, ürün geliştirme ve iyileştirmeye yardımcı olma aracı olarak beslemeye çalışır. Bu çalışmanın amacı, çalışanların refahı ve psikolojik sermayesi ile yaratıcılık arasındaki ilişkinin ampirik olarak test edilmesidir. Çalışma, Yemen, Sanaa'da yapılmış ve veriler çeşitli ürün ve hizmetlerle ilgilenen iki farklı örgütteki çalışanlardan toplanmıştır. İki kuruluştan biri bir teknoloji hizmet şirketi, diğeri ise bir bankacılık şirketidir. Bulgulardan hareketle çalışanların refahının ve boyutlarının (özerklik, çevresel ustalık, kişisel gelişim ve yaşamdaki amaç) bir çalışanın yaratıcılığını etkilemediği sonucuna varılmıştır. Ek olarak, çalışanların psikolojik sermayesinin (umut, iyimserlik, öz yeterlilik ve esneklik boyutlarını kapsamaktadır) iki boyutunun yaratıcılığı etkilediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Creativity has a great effect on many aspects of our lives from medicine and engineering to entertainment and many other fields. On a personal and psychological level, creativity is important to the human mind and spirit. It acts as a catalyst to create an interesting and fulfilling life. It also plays a major role impacting the output of many organizations. In order to gain competitive advantage, employers have embarked on nurturing employees' creativity as a means to assist in product development and improvement. The goal of this dissertation is to empirically test the impact of employees' well-being and psychological capital on creativity. The study was carried out in Yemen, Sana'a and data were collected from employees at two different organizations that deal with various types of products and services. One of the aforementioned organizations is a technology service company while the other is a banking corporation. Findings reveal that employees' well-being and its dimensions (autonomy, environmental mastery, personal growth, and purpose in life) do not impact the creativity of the employee. Additionally, it was found that two dimensions of employees' psychological capital (comprising hope, optimism, self-efficacy, and resilience) impact the creativity of the employee.