Türkiye'deki kamu, üniversite ve özel hastanelerin on-line sağlık hizmetleri sunumunun karşılaştırılması
The comparison of on-line health service delivery in public, university, and private hospitals in Turkey
- Tez No: 319783
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKADİR ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
İnternet, günümüzde en yaygın kullanılan bilgi, iletişim ve haberleşme araçlarının başında gelmektedir. İnternet, son yıllardaki hızlı gelişimi ile hemen hemen her evde, kamu ve özel sektörde çok yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Artık insanlar neredeyse bütün ihtiyaçlarını internetten karşılamak istemektedirler. İnternetin bu hızlı gelişimi ile, kamu ve özel sektördeki işletmelerde web siteleri tasarlayarak, kendilerini en iyi şekilde temsil etmeye çalışmaktadırlar.Bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan bu gelişmeler tüm sektörlerde olduğu gibi sağlık sektöründe de önemli değişimleri beraberinde getirmektedir. Bilindiği gibi sağlık hizmeti almak insanların en temel haklarından biridir. Bu hizmeti alırken çağın gerektirdiği imkanları kullanma talebi de ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu ise internetin ve sağlık hizmetlerinin bir arada kullanılma talebinin artacağını göstermektedir.Bu çalışmada hastane web sitelerinin çevrimiçi olarak verdikleri sağlık hizmetleri araştırılıp, kamu, üniversite ve devlet hastaneleri arasında bu hizmetlerin sunumu açısından bir karşılaştırma yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today?s most commonly-used communication and information tool is mainly internet. As evolved recently, internet began to be used widely at homes and all types of offices. Furthermore, the human beings want almost always to meet their needs by means of internet. The public and private sectors have begun to develop their websites in order for them to be known well.The same things can be said for the health sector with respect to internet development, resulting in significant changes in that sector. As known well, the health service is the most important human right. When this right is used, it can be accepted that the human being wants to use modern tools such as internet, which is a normal situation.In this study, the on-line services of the hospital websites were investigated and a comparison was made between them.