İndüksiyon uygulamasının difüzyona etkisinin incelenmesi
An investigation of the effect of induction on the diffusion
- Tez No: 572854
- Danışmanlar: PROF. DR. ENVER ATİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Yüksek lisans tezi kapsamında, geleneksel ısıtma yönteminin (fırın) yanında indüksiyonla ısıtma yapılarak difüzyon olayı aktive edilmiş ve bu sayede indüksiyon uygulamasının difüzyona olan etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla bakır çubuklar nikelle kaplanarak çalışmalar gerçekleştirilmiş olup, bu çalışmalarda belirlenen parametreler ışığında deneyler 700°C'de 30 dk., 60 dk., ve 90 dk. sürelerde hem direnç fırınında hem de indüksiyon işlemiyle bakır-nikel difüzyonu gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen difüzyon deneyleri sonucunda fırında ısıtmaya göre indüksiyon akımlarının bakır-nikel difüzyonu miktarında artışa neden olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, in comparison with the traditional heating methods, the diffusion phenomena was activated by using induction and thus it is intended to investigate the effects of induction currents on the diffusion mechanism. For this purpose, preliminary studies were carried out and in consideration of the parameters determined in these studies, the experiments were carried out at 700 C for 30, 60 and 90 minutes both in the resistance furnace and in comparison with the induction process. Consequently, the effect of induction currents on diffusion phenomena was investigated as a result of the experimental parameters developed and the experiments performed. It is thought that induction currents increase the material diffusivity.