Dijitalleşmenin muhasebe mesleğine ve meslek mensuplarına etkileri üzerine bir araştırma ve yeni bir kavram önerisi: Mali mühendislik
The effects of digitalization at the accounting profession and the accounting members and the proposal for a new expression: Financial engineering
- Tez No: 572871
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AZALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Günümüzde hızla değişen teknoloji, eğitim ve düşünce alanlarında ortaya çıkan şartlar ve gereksinimler, mesleklerin değişen dünya düzenine uyum sağlayacak biçimde değişmelerini zorunlu kılmakta ve meslek örgütlerini yeni yaklaşım modelleri arayışına zorlamaktadır. Günümüz dünyasında, muhasebe mesleğinin dijitalleşme sürecinde ortaya çıkacak teknolojik gelişmelere cevap verebilmesi için yeni bir modellemeye ihtiyaç vardır. Bu modelleme teknolojik gelişmeler ışığında muhasebe mesleğini düşünce, eğitim, kültür ve teknoloji gibi alanlarda baştanbaşa yeniden yapılandırarak geleceğe hazırlamalı ve içinde bulunduğumuz asırda geçmişe kıyasla daha etkin bir konuma getirmelidir. Bu çalışmanın amacı, dijitalleşmenin ve teknolojik gelişmelerin muhasebe mesleğine ve meslek mensuplarına etkilerini ortaya koyarak, mali müşavirlik mesleğini yukarıdaki ifade edilen hususlar ışığında geleceğe hazırlayacak olan modellemenin mali mühendislik olduğunu ileri sürmektedir. Bu kapsamda hazırlanan anket formu, Türkiye'de faaliyet gösteren muhasebe meslek mensuplarına internet aracılığıyla, Google Drive sistemi kullanılarak uygulanmış ve elde edilen veriler SPSS yardımıyla analiz edilmiş ve bulgular ışığında ulaşılan sonuçlar değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, muhasebe meslek mensuplarının dijitalleşme ve teknolojik değişimlere kendini hazır hissettiği, kolaylıkla uyum sağlayabileceği ve hali hazırda verilen muhasebe yeterlilik eğitimlerinin gelecekte yaşanacak teknolojik gelişmelere uyumlu olmadığı ve muhasebe mesleğinin teknolojik gelişmeler ışığında geleceğe hazırlayacak olan yeni bir modeli destekleyeceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's fast changing technology, education and thought, shows the necessity that the professions must change in order do adapt to the changing world order and forcing professional organizations to search for new approach models. In today, world of the accounting profession have to respond to the technological developments in the digitalization process which means that there is a need for a new model. This modelling has to be based on brand-new technological developments in the field of education, culture and technology which is at the same time the preparation of the future and should bring it to more effectiveness compared to the past. The intention of this study is to demonstrate the effects of the digitalization and technological developments to the accounting profession. The above-mentioned developments show as well that the model of financial advisor profession will be a financial engineering model. The prepared survey for this content of the accounting professionals in Turkey were operated via internet and by using Google Drive. The obtained results were analyzed and evaluated by using statistical package program. As a result, we can outline that the members of the accounting profession have to be ready to exchange themselves and adapt easily to the technological changes and the digitalization. The current education which is given to the accounting profession is not compatible with the technological development and this is the reason why there is a need of a new model which is supporting the technological developments.