Dijitalleşmenin muhasebe mesleğine etkileri üzerine bir araştırma
A research on the effects of digitalisation on the accounting profession
- Tez No: 858586
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP HATUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tarsus Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Teknolojik gelişmeler sayesinde birçok dijital yenilik hayatımıza girmiştir. Bu yenilikler, tüm sektörlerde olduğu gibi hizmet sektöründe de özellikle muhasebe alanında büyük değişikliklere yol açmıştır. Muhasebe meslek mensupları, işletmelerin mali nitelikli işlemlerini belgelere dayalı olarak kaydetme, sınıflandırma ve özetleyerek raporlama görevlerini etkin bir şekilde yerine getirebilmeleri için dijital dönüşüm sürecine ayak uydurmak zorundadır. Dijital araçları aktif olarak kullanmak, bu adaptasyon sürecinin kritik bir bileşenidir. Bu çalışma, muhasebecilerin dijital araçları benimseme nedenlerini ve nasıl kullandıklarını, teknoloji kabul modelini temel alarak değerlendirmektedir. Bu araştırmada, ilişkisel bir modelle, TRB2 Bölgesi (Van, Hakkâri, Bitlis ve Muş) ve Ağrı ilinde faaliyet gösteren Muhasebe Meslek Mensupları üzerinden bir nicel analiz yapılmıştır. Araştırma verileri, dijital anketlerle toplanmıştır. Elde edilen veriler, istatistiksel yöntemlerle değerlendirilmiştir. Bulgular, muhasebe meslek mensuplarının dijital araçları kullanmada olumlu bir yaklaşıma sahip olduğunu ve bu araçların sunduğu kolaylık ve avantajların, kullanım niyetlerini pozitif etkilediğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
With technological developments, many digital innovations have entered our lives. These innovations have led to major changes in the service sector, especially in the field of accounting, as in all sectors. Accounting professionals have to keep up with the digital transformation process in order to effectively fulfil their duties of recording, classifying and summarising the financial transactions of enterprises based on documents. Actively using digital tools is a critical component of this adaptation process. This study evaluates accountants' reasons for adopting digital tools and how they use them, based on the technology acceptance model. In this study, a quantitative analysis has been carried out with a relational model on Accounting Professionals operating in TRB2 Region (Van, Hakkâri, Bitlis and Mus) and Agrı province. Research data were collected through digital questionnaires. The data obtained were analysed using statistical methods. The findings reveal that accounting professionals have a positive approach to using digital tools and that the convenience and advantages offered by these tools positively affect their intention to use them.