Dijitalleşmenin iş tatmini ve çalışan performansına etkisi: Batı Akdeniz Bölgesindeki muhasebe meslek mensupları üzerine bir araştırma
A research to determine the effects of digitalization on job satisfaction and employee performance by accounting professional members: The example of Western Mediterranean Region
  1. Tez No: 866987
  2. Yazar: TAHİR SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi ve Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Dijitalleşme, dijital teknolojiye ulaşmanın yanında kullanılan teknolojinin kurumsal ihtiyaçlar nezdinde birbirine entegre programlar aracılığıyla sektörel bazda bir değer üretme anlamına gelmektedir. Dijitalleşme sadece ilerleyen teknolojinin sektörlere sağladığı fırsatlardan faydalanılması olmayıp teknolojik fırsat ve yeniliklere açılan bir süreci tanımlamayı da ifade etmektedir. Günümüzde hızlı bir şeklide ilerleyen teknoloji, mesleklerin hızla gelişen yeni dünya düzenine uymasını ve kendilerinin gelişimini zaruri hale getirerek meslekleri yeni yaklaşım modelleri aramaya zorlamaktadır. Muhasebe mesleği için dijital teknoloji kullanımı sürecinde ulaşılacak teknolojik gelişmelere ihtiyaç zorunlu hale gelmiştir. Teknolojik ve dijitalleşmede gelinen son durumda muhasebe mesleğini yeni bir vizyon çalışması ile yeniden yapılandırma gerekliliği ortaya çıkmıştır. Dijitalleşme sürecinin çalışanın performansı ve iş tatmini çerçevesinde değerlendirilmesi oldukça önem arzetmektedir. Dijitalleşme muhasebe meslek mensuplarının işlerini kolaylaştırırken bir takım ekstra yükler getirerek çalışanların performanslarını ve iş tatminini etkilemektedir. Bu çalışmanın amacı muhasebe mesleğinde dijitalleşmenin iş tatmini ve çalışan performansına etkilerinin Muhasebe meslek mensupları tarafından nasıl algılandığını ortaya koymak bu bağlamda muhasebe mesleğine etkilerini araştırmaktır. Çalışanın yaptığı işin kendisinde ne gibi olumlu ve olumsuz duyguları harekete geçirdiği, beklentilerinin hangi düzeyde karşıladığı anlamına gelen iş tatmini açısından kullanılan teknolojinin etkileri oldukça önemlidir. Yine çalışan performansı açısından da aynı etkilerin ortaya konulması amacı çalışmanın ana amaçlarından birisidir. Bu bağlamda hazırlanan anket formu, Batı Akdeniz Bölgesinde faaliyet gösteren muhasebe meslek mensuplarına Google formlar, e-posta ve elden ulaştırılarak cevaplanmış ve elde edilen sonuçlar SPSS 22 ve AMOS 25 programları ile analiz edilmiştir. Ayrıca hipotezlerin test edilmesi için Yapısal Eşitlik Modellemesinden faydalanılmıştır. Çalışma sonucunda dijitalleşmenin iş tatmini ve çalışan performansı üzerinde etkileri olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Digitalization means not only accessing digital technology, but also producing value on a sectoral basis through integrated programs that meet corporate needs. Digitalization does not only mean taking advantage of the opportunities provided by advancing technology to sectors, but also defining a process that opens up to technological opportunities and innovations. Nowadays, rapidly advancing technology makes it necessary for professions to develop in accordance with the rapidly developing new world order and forces professional groups to search for new approach models. The need for technological developments to be achieved in the process of using digital technology has become mandatory for the accounting profession. With the technological and digital advances achieved, the necessity of restructuring with a new vision study has emerged for the accounting profession. In this process, it is very important to evaluate the business management approach within the framework of employee performance and job satisfaction. The aim of this study is to reveal how the effects of digitalization on job satisfaction and employee performance in the accounting profession are perceived by accounting professionals and to investigate its effects on the accounting profession in this context. The effects of technology used are very important in terms of job satisfaction, which means what positive and negative emotions the employee's job stimulates and to what extent their expectations are met. One of the main lines of the study is to reveal the same effects in terms of employee performance. In this context, the survey form prepared was applied to professional accountants operating in the Western Mediterranean Region via Google forms, e-mail and by hand delivery, and the results obtained were evaluated with SPSS 22 and AMOS 25 programs. Additionally, Structural Equation Modeling was used to test the hypotheses. The results obtained as a result of the study show the effects of digitalization on job satisfaction and employee performance.