Tarımsal e-ticaret: Adana ili örneği
Agricultural e-commerce: Example of Adana province
- Tez No: 572873
 - Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK BOSTAN BUDAK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çukurova Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, Adana ilinin Yüreğir ilçesinde tarım sektöründe çalışan zirai girdi temin eden bireylerin e-ticaret ve tarımda e-ticaret hakkındaki düşünceleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Zirai girdi temin eden 100 kişi ile yüz yüze görüşülerek anket yapılmıştır. Çalışmaya katılan bireylerin çoğunluğu (%.98) e-ticaret yapmamaktadır ve bunun temel nedeni olarak güvensizlik olduğu belirlenmiştir. Genel olarak üniversite mezunu bireyler internetten alışverişe sıcak bakmaktadır. Tarımda e-ticaret yapılmaması hakkındaki çekinceler; sahte mal riski, bazı ürünlerin reçetesiz satılamaması, güvenilir bir sitenin olmamasıdır. Ne var ki, yaşadıkları bu güvensizlik ve belirtilen nedenlere henüz çözüm bulunamamıştır. Türkiye de tarım sektöründe; üreticiler, tüketiciler, aracılar ve perakendeciler arasında doğrudan bağlantı kurulmasını sağlayacak olan e-ticaret uygulamalarının gelişmesi, tarım sektöründe köklü değişimlere neden olacaktır. Bu nedenle teknolojinin hızla geliştiği 21. yüzyılda, toplumun e-ticaret konusunda bilgilendirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to make a research on whether they are doing e-commerce and agricultural e-commerce for the artisans working in agriculture sector in Yüreğir district of Adana province. In this context, 100 people (business owner or employee) were interviewed through face-to-face questionnaires about the main sources of information in e-commerce and e-commerce in agriculture. The main finding of the research is that individuals experience distrust about e-commerce and e-commerce in agriculture. In general, university graduates are eager to shop online. However, there are many reservations about e-commerce in agriculture (the risk of counterfeit goods, the failure to sell some products over the counter, the lack of a reliable site, etc.). However, these mistrust and the reasons mentioned have not been solved yet. Turkey in the agricultural sector; The development of e-commerce applications, which will provide a direct connection between producers, consumers, intermediaries and retailers, will lead to radical changes in the agricultural sector. Therefore, in the 21st century, when technology is developing rapidly, society needs to be informed about e-commerce.