Femur cisim kırığına bağlı internal fiksasyon cerrahisi geçirmiş erişkinlerde geç dönem postoperatif fonksiyonel sonuçlar, kinezyofobi ve yaşam kalitesinin incelenmesi
Investigation of postoperative long-term functional outcomes, kinesiophobia and quality of life in adults with internal fixation surgery due to femoral shaft fracture
- Tez No: 572883
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GİZEM İREM KINIKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı, femur cisim kırığı (FCK) sonrası internal fiksasyon (İF) cerrahisi yapılmış postoperatif ortalama 2,5 yılını dolduran erişkinlerde geç dönem fonksiyonel sonuçlar, kinezyofobi ve yaşam kalitesinin aynı yaştaki sağlıklı bireylerle karşılaştırılarak incelenmesidir. Çalışmaya FCK grubu olarak; 18-55 yaşları arasında gönüllü 20 yetişkin (yaş ort.: 39,55±11,92 yıl) ve kontrol grubu olarak 20 sağlıklı birey (yaş ort.: 42,75±8,83 yıl) dahil edildi. Bireylerin fonksiyonel sonuçları, Harris Kalça Skoru (HKS) ve merdiven inip çıkma (MİÇ) testi ile, fiziksel aktivite seviyeleri Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketinin kısa formu ile (IPAQ-SF), kinezyofobileri Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ) ve sağlıkla ilişkili yaşam kalitesi EuroQol Yaşam Kalitesi Ölçeği (EQ-5D) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the long-term functional outcomes, kinesiophobia and quality of life in adults who underwent surgery with internal fixation (IF) due to femoral shaft fracture (FSF) with an average postoperative period of 2.5 years in comparison to healthy peers. In the study, 20 adults with IF surgery aged between 18-55 years participated as FSF group (mean age: 39.55±11.92 years) and 20 healthy individuals (mean age: 42.75±8.83 years) as the control group. The functional outcomes of the individuals were evaluated by Harris Hip Score (HHS) and Stair Climb Test (SCT). The physical activity levels were evaluated with the International Physical Activity Questionnaire Short Form (IPAQ-SF). Kinesophobia was assessed with the Tampa Scale of Kinesophobia (TSK) and health-related quality of life was assessed with EuroQol Life Scale (EQ-5D).