4-6 yaş resimli çocuk hikayelerinin içerdikleri milli kültürel değerler açısından incelenmesi
Of the 6-year-old painted children stores in terms of national cultural
  1. Tez No: 572896
  2. Yazar: SELDA SOYSAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLHAN GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada 4-6 yaş grubu çocuklarına yönelik yerli ve yabancı yazarlar tarafından yazılmış, resimli çocuk hikaye kitaplarında yer alan milli kültürel değerlerin hangileri olduğunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma çalışma grubu ölçüt örnekleme yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Çalışma grubu 4 internet sitesinde „okul öncesi yayınlar' başlığı altında çok satanlar listesinde yer alan, 4-6 yaş grubuna yönelik hazırlanmış, yerli ve yabancı yazarlar tarafından hazırlanan 32 kitaptan oluşturulmuştur. Elde edilen veriler betimsel içerik analizi yöntemi kullanılarak çözümlenmiştir. Resimli çocuk hikayelerindeki veriler kitapların resim ve metin kısımlarının ayrı ayrı incelenmesi ile araştırmacı tarafından oluşturulan kontrol listesine kodlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine which national cultural values are included in illustrated children's story books written by domestic and foreign writers for children aged 4-6. The study group was determined using criterion sampling method. The study group consisted of 32 books prepared by the local and foreign authors, prepared for the 4-6 age group and included in the bestseller list under the title of öncesi preschool publications inde on 4 websites. The obtained data were analyzed by using descriptive content analysis method. The data in the illustrated children's stories were coded to the checklist created by the researcher by examining the picture and text parts of the books separately.