Beden eğitim ve spor öğretmenleri ile farklı branşlarda görev yapan öğretmenlerin teknolojik kullanım tutumlarının araştırılması
Investigation of technology usage attitudes of physical education and sport teachers with teachers working in different branches
  1. Tez No: 572895
  2. Yazar: GÜRKAN TANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma hayatımızın her alanında bizi etkileyen ve giderek hayatımızda kapladığı alanı artan bilgi ve iletişim teknolojilerinin, farklı yeterlilik alanlarına sahip branş öğretmenlerinin bu teknolojilere yönelik tutumlarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma grubunu Muş ilinde görev yapan beden eğitimi, sınıf, matematik, coğrafya ve bilişim teknolojileri ve yazılım branş öğretmenlerinden çalışmaya gönüllü olarak katılan 938 öğretmenden oluşturmaktadır. İlgili branş öğretmenlerinin bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanma düzeylerini belirlemek amacıyla Günbatar (2014) tarafından geliştirilen,“Bilgi ve İletişim Teknolojileri Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22 paket programında değerlendirilmiştir. Verilerin çözümlenmesinde tanımlayıcı istatistiksel uygulamalar ile independent t-testi, one-way Anova, kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF TECHNOLOGY USAGE ATTITUDES OF PHYSICAL EDUCATION AND SPORT TEACHERS WITH TEACHERS WORKING IN DIFFERENT BRANCHES This research was carried out to determine the attitudes of the branch teachers with different competency areas towards the information and communication technologies that affect us in every field of our lives and which gradually increase the area it occupies in our lives. The group of the research consists of 938 voluntary teachers from physical education, form, mathematic, geography and information technologies and software who working in Muş.“Information and Communication Technologies Attitude Scale”which was developed by Günbatar (2014) was used to determine the level of use of information and communication technologies of related branch teachers. The data which obtained by above scale were evaluated in SPSS 22 package program. Descriptive statistical applications, independent t-test, one-way Anova were used for data analysis.