Okul öncesi çocuk kitaplarının değerler eğitimi açısından incelenmesi
Examination of preschool children's books in terms of values education
  1. Tez No: 777028
  2. Yazar: AKİFE TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TAVUKÇUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Dinî içerikli çocuk kitapları din eğitimi alanındaki destekleyici materyallerin başında gelmektedir. Din eğitimi ile beraber değerler eğitimi de son yıllarda özellikle okul öncesi dönemde sıkça gündeme gelen bir konu olmuştur. Okul öncesi dönem değerler eğitimi için 4-6 Yaş Kur'an kursları açan Diyanet İşleri Başkanlığı değerler eğitimini destekleyici yayınlar çıkarmaktadır. Bu çalışmada Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından çıkarılan“Hikâyeler ve Etkinliklerle Değerler Eğitimi Seti 1”setini hikâyelerin resimleme, kazanımlara uygunluğu ve gelişimsel döneme uygunluğu, etkinliklerin ise öğretim yöntem ve tekniklerine ve kazanımlara uygunluğu çerçevesinde değerlendirilmeye tabi tutulmuştur. Araştırma da nitel içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Değerlendirmeler sonucunda bu setin okul öncesi değerler eğitimine olumlu anlamda destek olabilecek bir set olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Children's books with religious content are one of the supporting materials in the field of religious education. Along with religious education, values education has also been a topic that has come up frequently in recent years, especially in the preschool period. The Presidency of Religious Affairs, which opened 4-6 Age Quran Courses for preschool period values education, publishes publications supporting values education. In this study, the“Values Education Set 1 with Stories and Activities”set issued by the Directorate of Religious Affairs was evaluated within the framework of illustration of stories, conformity to achievements and developmental period, and conformity of activities to teaching methods and techniques and achievements. Qualitative content analysis technique was used in the research. As a result of the evaluations, it was concluded that this set is a set that can positively support preschool values education.