Bazı armut çeşitlerinde fenolojik, morfolojik ve pomolojik özelliklerin belirlenmesi
The determination of phenological morphologial and pomological characters in some pear cultivars
- Tez No: 572898
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL GÜNER SEFEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Denemede armut çöğürü üzerine aşılı Santa Maria, Deveci, Margaritte, Ankara, Etruşka çeşitleri kullanılmıştır. Bu çeşitler Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümüne ait meyve koleksiyon bahçesinde bulunmaktadır. Çalışma, her armut çeşidinden 3 tekerrür olmak üzere her tekerrür 1 ağaç olarak yürütülmüştür. Denemedeki çeşitler karşılaştırıldığında; Etruşka çeşidi fenolojik olarak en erken hasat olgunluğuna ulaşan çeşit olmuştur. Pomolojik ölçümler incelendiğinde ise Margaritte çeşidi en yüksek oranda meyve ağırlığı, meyve eni, meyve eti rengi a değeri ve meyve kabuğu rengi a değerine sahip çeşittir. Etruşka ise en yüksek oranda meyve boyu, pH, meyve kabuğu rengi L değeri ve meyve kabuğu rengi b değerine sahip çeşittir. SÇKM, titre edilebilir asit, meyve eti sertliği ve meyve eti rengi L değeri en yüksek çeşit ise Santa Maria olmuştur. Morfolojik gözlemlere bakıldığında; sürgün çaplarının zamana göre değişiminde en fazla gelişim gösteren çeşit Margaritte'dir. Çeşitlerin ağaç başına düşen verimleri karşılaştırıldığında en yüksek verime sahip çeşit Etruşka'dır. En yüksek oranda gövde kesit alanına sahip çeşit ise Ankara çeşidi olmuştur. Birim gövde kesit alanına düşen ortalama verimin ise en yüksek düzeyde Santa Maria çeşidinde olduğu gözlenmiştir. Ağaç gövde çaplarının zamana göre değişiminde ise en yüksek değere sahip çeşidin Ankara çeşidi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this experiment, Santa Maria, Deveci, Margaritte, Ankara and Etruşka cvs. were used. This cvs. were located in fruit tree collection parcels belongs to Aydın Adnan Menderes University, Agriculture Faculty, Horticulture Department. The research was carried out three replications and each replication had one tree. Etruşka cv. ripened the shortest period when compared with other cvs. phenologically. According to pomological results, Margaritte had the highest fruit weight, fruit width and fruit flesh and fruit skin color a value. Etruşka had the highest fruit length, pH, fruit skin L and b color value. Santa Maria had the highest total soluble solid, titratable acidity, fruit flesh firmness and fruit flesh color L value. When morphological observations examined, it was recorded that Margarita had the highest alterations of shoot diameter with time. When compared the cultivars respectively in terms of the yields, stem section area and yield / stem section area ratio, the highest values were obtained in Etruşka, Ankara and Santa Maria. In addition that Ankara cv. had the highest alteration of stem diameter with time