Bazı kayısı çeşitlerinde soğuklama ihtiyacının belirlenmesi
The requirement of refrigeration in some apricot varieties determination
- Tez No: 572899
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışma, Malatya Kayısı Araştırma Enstitüsü Araştırma ve Uygulama Genetik Kayısı Bahçesindeki Özal, İsmailağa, Şekerpare, Tokaloğlu (Erzincan), Çöloğlu ve Early gold kayısı çeşitlerinin dinlenme gereksinimlerinin karşılanması için gerekli soğuklama süresi ve sıcaklık toplamı ihtiyaçları belirlenmiştir. Soğuklama süresinin belirlenmesinde 0-7.2 °C modeli, Utah, Modifiye Utah, Pozitif Utah ve Dinamik model kullanılmıştır. Yapılan hesaplamalar sonucunda en düşük soğuklama gereksinimine sahip olan Early Gold çeşidinin 0-7.2 °C modeline göre 927 ÜS, Modifiye Utah modeline göre 754 MSB, Pozitif Utah modeline göre 1084 PSB, Utah modeline göre 754 SB, dinamik modele göre ise 42 ÜM soğuklama gereksinimine sahip olduğu belirlenmiştir. İncelenen çeşitleri içinde Şekerpare, İsmailağa ve Tokaloğlu çeşitleri en yüksek soğukama ihtiyacına sahip çeşitler olarak belirlenmiştir. Bu çeşitlerin soğuklama gereksinimi 0-7.2 °C moleline göre 1149 ÜS, Modifiye Utah'a göre 1006 MSB, Pozitif Utah'a göre 1344 PSB, Utah'a göre 1010 SB ve dinamik modele göre 54 ÜM olarak belirlenmiştir. Çeşitlerin sıcaklık istekleri 4948 (Şekerpare) ile 5671 (Early Gold) BDST olarak hesaplanmıştır. Çalışmada ayrıca çeşitlerin soğuklama ihtiyacı, sıcaklık ihtiyacı, çiçeklenme zamanı, soğuklama süresi gibi parametreler arasındaki ilişkiler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, chilling and heat requirements of Özal, İsmailağa, Şekerpare, Tokaloğlu (Erzincan), Çöloğlu and Early gold cv apricot grown in Research and experimental orchard of Malatya Apricot Research Institute were determined. The chilling requirements of cultivars were calculated according to 0-7.2 °C, Utah, Modified Utah, Positive Utah and ve dynamic model. The chilling requirements of Early Gold, which the lowest chilling requirement, were 927 ÜS according to 0-7.2 C, 754 MSB according to Modified Utah, 1084 PSB according to Positive Utah, 754 SB according to Utah and 42 ÜM according to dinamic model. Among the cultivars studied, Şekerpare, İsmailağa and Tokaloğlu were ones having the most chillng requrement. The chilling requirements of these cultivars were 1149 ÜS in 0-7.2 C, 1006 MSB in Modified Utah, 1344 PSB in Positive Utah, 1010 SB in Utah and 54 ÜM in dinamic model. Heat requirements of cultivars ranged from 4948 (Şekerpare) to 5671 (Early Gold) GDH. In addition, relationships among chilling requirement, heat requirement, flowering time, chilling period were determined.