Pridin ve kinolin grupları içeren yeni schiff base türevlerinin sentezi, spektroskopik özelliklerinin ve biyolojik aktivitelerinin incelenmesi
Synthesis of new schiff base derivatives containing pyridine and quinoline groups and investigation of their spectroscopic and biological activities
  1. Tez No: 572905
  2. Yazar: PELİN YEŞİLDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEVLÜT BAYRAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma kapsamında literatürdeki mevcut sentez metodları takip edilerek pridin ve kinolin gruplarını içeren üç farklı Schiff baz tipi molekül başarıyla sentezlendi. Sentezlenen bileşiklerin yapısal karakterizasyonu spektroskopik yöntemler kullanılarak aydınlatıldı. Yapısı aydınlatılan bileşiklerin iyon bağlama özellikleri seçilen bazı metal katyonları kullanılarak emisyon ve/veya absorpsiyon ölçümleri alınarak araştırıldı. Yapılan spektrofotometrik çalışmalarda pridin amin temelli bileşikler olan 9-antrasenaldehit ile kondenzasyon tepkimesinden elde edilen schiff bazları olan P-1 molekülünün civaya karşı seçimli bir bağlanma gösterirken, P-2 molekülünün ise alüminyuma karşı seçimli bir bağlanma sergilediği görüldü. Yapılan floresans çalışmalarından, P-1'in diğer rakip metal iyonları varlığında cıva iyonlarına karşı floresans sönümleme gösterdiği görülmüştür, P-2 alüminyum iyonları ile önemli bir floresans artışı göstermiştir. Yapılan bu çalışma ile gerek civa gerekse alüminyum iyonlarının seçimli olarak farklı mekanizma ile tez kapsamında sentezi gerçekleştirilen P-1 ve/veya P-2 bileşikleri kullanılarak sıvı numunelerde tespit edilebileceği ve bu moleküllerin ise civa veya alüminyuma karşı etkili birer floresans prob olarak kullanılabileceği görüldü. Ayrıca, P-1, P-2 ve P-3, Gram pozitif (B. subtilis) ve Gram negatif (E. Coli) ile yapılan antibakteriyel çalışmalar için başarıyla kullanıldı ve bu sonuçlar, P-1 ve P-2'nin mükemmel antibakteriyel madde ve floresans probları olarak kullanabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study three different Schiff base type molecules containing pridine and quinoline groups were synthesized successfully by following current synthesis methods in the literature. Structural characterization of the synthesized compounds were determined using spectroscopic methods. The ion binding properties of illuminated structure were investigated by taking emission and/or absorption measurements using selected some metal cations. In spectrophotometric studies, it was seen that the P-1 molecule, which is obtained from the condensation reaction with 9-anthracenaldehyde, which is the pyridine amine-based compounds, had a selective bonding against mercury, while the P-2 molecule had a selective bonding against aluminum. From fluorescence studies, P-1 showed fluorescence quenching against mercury ions in the presence of other competing metal ions, P-2 showed significant fluorescence increase with aluminum ions. With this study, it was observed that both mercury and aluminum ions can be detected in liquid samples by using P-1 and/or P-2 compounds synthesized with different mechanism under the thesis and these molecules can be used as fluorescent probes effective against mercury or aluminum. Further, P-1, P-2 and P-3 were successfully used for antimicrobial studies with Gram-positive (B. subtilis) and Gram-negative (E. Coli) and these results show that P-1 and P-2 can be used as excellent antibacterial agent and as fluorescent probes.