Earthquake information system: A crowdsourcing mobile application to inform and gather data
Deprem bilgi sistemi: Bilgi vermek ve bilgi toplamak için geliştirilmiş bir mobil kitle kaynak uygulaması
- Tez No: 572906
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KARİN ŞEŞETYAN, PROF. DR. MUSTAFA ÖZDER ERDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Son on yıl içinde gerek Türkiye gerekse Dünya'nın farklı yerlerinde gerçekleşen büyük depremlerin yoğun nüfusun yaşadığı bölgelerde büyük sosyal ve ekonomik kayıplara neden olduğu açıktır. Büyük bir deprem gerçekleştiğinde depremden en çok etkilenen bölgelerin belirlenmesi ve arama – kurtarma aktivitelerinin yoğunluğunun buna göre doğru şekilde planlanması etkin bir çalışmayı beraberinde getirecektir. Acil müdahale sistemlerinden alınan bilgiler eşliğinde, yıkıcı bir depremin hemen ardından yıkımın büyük olduğu bölgelerin doğru olarak belirlenmesi acil müdahale ekiplerine doğru kaynak planlaması için yardımcı olacaktır. Bu bağlamda, Dünya'nın dört bir yanında enstitüler internet tabanlı makro-sismik haritalar çıkartabilmek için internet tabanlı anket sistemlerini hayata geçirmekte ve bu yolla depremden en fazla etkilenen bölgelerin tespitini sağlamak için çalışmalar yürütmektedir. Bu anketlerin amacı depremden hemen sonra depremden etkilenen bireylerden toplanan bilgiler ışığında bir deprem şiddet haritası çıkartabilmektir. Bu projenin amacı iki yönlü çalışan bir mobil uygulama sunmak ve onları hem bilgilendirmek hem de yukarıda sözü edilen bilgileri toplamaktır. Uygulamanın bir bölümünde kullanıcılara en son depremler hakkında bilgi verilmekte, Türkiye'nin herhangi bir noktasının veya bulundukları konumun sismik geçmişi gösterilmektedir. Diğer bölümünde ise kullanıcılar bir deprem sonrasında bu uygulamanın kitle kaynak anketini kullanarak belli sorulara yanıt vermekte, bu yanıtlar ışığında depremi nasıl ve ne şiddette hissettiklerini belirtmektedir. Bu bilgiler, anketi yanıtlayan bireyin coğrafik konumu ile beraber merkezi veri tabanına kaydedilmektedir. Toplanan veriler pratik bir arabirim ile veritabanı dışına istenen formatta çıkarılabilmektedir. Bu veriler araştırmacılar tarafından aletsel şiddet haritalarının iyileştirilmesinde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
It has been observed that large earthquakes, which have taken place in Turkey and around the world during the last 10 years, could cause great social and economic losses in centers that are densely populated. It is crucial that regions, which had been affected by the earthquake, should be identified fast and in the correct way in order that search, and rescue activities could be carried out effectively. Evaluation of place and level of damage promptly following a destructive earthquake through the data received from emergency intervention systems could facilitate the earthquake emergency response process. In this respect, numerous institutes around the world have introduced on-line earthquake intensity surveys in order to establish internet based macro-seismic maps and hence to determine the regions that are affected by the earthquake the most. The purpose of the surveys is to establish earthquake intensity map immediately after the earthquake by collecting macro-seismic intensity data from the people who feel the earthquake. This project aims to collect this information from the individuals, spread around Turkey, using a mobile application which works both ways: One part of the application gives information about the recent earthquakes, seismicity history of the current location of the user, individual's distance to epicenter etc. The other part of the application lets the user to provide KOERI how he/she felt the earthquake by answering some multiple-choice questions. While answering these questions, the application also records the geographic location of the user. This information is then stored in the central database and can be used for further analysis of the impact of the earthquake and for fine-tuning the instrumental intensity maps.