İzotermal bozunma yönteminin incelenmesi ve simülasyonu
Investigation of the isothermal decay method and simulations
  1. Tez No: 572916
  2. Yazar: YUNUS EMRE ŞEKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDEM UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
İzotermal bozunma yöntemi termolüminesans tuzak parametrelerinin ölçülmesinde yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Bu tez çalışması kapsamında literatürde ileri sürülen izotermal bozunma yöntemleri dayandıkları kinetik modellerden yola çıkılarak incelenmiştir. Yöntemlerin matematiksel eşitlikleri detaylı olarak yeniden türetilmiştir. Bazı yöntemlere ait ve literatürde daha önceden sunulmamış yeni eşitlikler türetilmiştir. Tezin uygulama kısmında, incelenen yöntemlerin simülasyonu yapılmıştır. Bu amaçla yeni bir algoritma geliştirilerek birinci ve genel mertebeden modeller temel alınarak izotermal bozunmanın simülasyonu gerçekleştirilmiş ve bozunma eğrileri elde edilmiştir. Elde edilen verilere dayanarak izotermal bozunma yöntemleri uygulanmış ve tuzak parametreleri hesaplanmıştır. Hesaplanan tuzak parametreleri ile gerçek parametreler karşılaştırılmış ve yöntemlerin oldukça güvenilir olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Isothermal decay method is a commonly used method for measurement of the thermoluminescence trap parameters. In this thesis, isothermal decay methods which were proposed in literature are investigated based on kinetic models. The mathematical equations of the methods are re-derived in detail. New equations of some methods that are not reported in the literature are derived. In the application part of the thesis, simulations of the investigated models are performed. For this purpose, a new algorithm is developed and simulation of isothermal decay is performed on the basis of the first and the general order kinetic models and decay curves are obtained. Isothermal decay methods are applied and trap parameters are calculated. The calculated trap parameters and actual parameters are compared with each one and the methods are found to be very reliable.