Foça ilçesi (İzmir) Tydeidae familyası akarlarının sistematik yönden incelenmesi
Systematic examination of mites of Tydeidae family in Foça district (İzmir)
- Tez No: 572917
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, İzmir ili, Foça ilçesinde bulunan Tydeid akarlarını (Acari: Prostigmata) tespit etmek amaçlanmıştır. Bunun için Ağustos 2015-Eylül 2016 tarihleri arasında 12 ay süresince her ay ayda bir kez araştırma bölgesine gidilerek çeşitli habitatlardan toprak, döküntü ve yosun örnekleri alındı. Alınan örnekler etiketlendikten sonra naylon torbalar içerisinde laboratuvara getirilerek ve burada Berlese düzeneğinde içindeki akarlar ayıklandı. Daha sonra iğneler yardımıyla tideid akarlar ayıklandı ve Laktofenolde ağartıldıktan sonra Hoyer ortamında daimi preparatları yapıldı. Araştırma bölgesinden 7 familyaya ait Türkiye faunası için yeni 13 tür tespit edilmiştir. Pretydeus henriandrei, Brachytydeus brevicula, Brachytydeus nytebodensis, Idiolorryia marci, Melissotydeus macrosolemus, Melissotydeusincarum, Metalorryia magdalenae, Neolorryia pandana, Tydeus electus, Tydeus quadrisetosus, Tydeus spathulatus, Tydeus linarocatus, Tydeus lolitae. Tespit edilen türlerin örneklerimiz üzerinden çeşitli vücut kısımlarının şekilleri çizildi ve çeşitli organlarının ölçümleri yapılarak tür tanımları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been evaluated tydeid mite species collected from Foça, İzmir province. Each month, in the period of August 2015- September 2016, litter, soil and moss samples taken from different habitats in Foça will be brought to the laboratory in nylon bags. Mites will be extracted in Berlese funnels for seven days and preserved in 75 % ethanol. The mites will be picked from the samples under a stereomicroscope, clasified in lactofenol and mounted on slides in Hoyer's medium. 13 species belonging to seven families were obtained during this study: Pretydeus henriandrei, Brachytydeus brevicula, Brachytydeus nytebodensis, Idiolorryia marci, Melissotydeus macrosolemus, Melissotydeusincarum, Metalorryia magdalenae, Neolorryia pandana, Tydeus electus, Tydeus quadrisetosus, Tydeus spathulatus, Tydeus linarocatus, Tydeus lolitae.These all species new records for the Turkish fauna. Their morfological features, measurements of various organs and the figures have been given on the basis of specimens collected from Foça, İzmir province.