Plastik enjeksiyon parametrelerinin ürün kalitesi üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of plastic injection parameters on product quality
  1. Tez No: 572923
  2. Yazar: KUTLUCAN TUNÇER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA MEHMET FATİH KARAHAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Plastik parçalar, yaşamımızda birçok yerde sıklıkla kullanılmaktadır ve plastik ürünlerin imalatında farklı yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemlerden en çok kullanılan enjeksiyonla kalıplama yöntemidir. Plastik enjeksiyon yöntemi seri üretime oldukça uygun olup genellikle termoplastiklere uygulanır. Bu çalışmanın konusu olan plastik enjeksiyon yöntemine bir seferde birden fazla çıkarılması istenen karmaşık ürünler için, malzeme tasarrufunu, çevrim süresinin azaltılmasını, kalıp ömrünün artırılmasını sağlamak amacıyla başvurulmaktadır. Ancak çevresel etkenler nedeniyle süreç değişkenleri zamana göre değişmektedir. Klasik süreç denetim yöntemleri bu tür sistemlerin denetiminde yetersiz kalabilmektedir.Bu nedenle bu tür süreçlerin optimizasyonunda bulanık mantıktan yararlanılmıştır. Bu çalışma, önerilen yeni yaklaşımla plastik enjeksiyon yönteminde en önemli süreçlerden biri olan yeni ürün devreye alma sürecini kısaltabilmek amacıyla yapılmıştır. Yeni ürün devreye almak için bulanık mantık sistemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Plastic parts are frequently used in many places in our lives and different methods are used in the manufacture of plastic products. It is the most commonly used injection molding method. Plastic injection method is very suitable for mass production and is usually applied to thermoplastics. For the complex products which are required to be removed more than once in the plastic injection method which is the subject of this study, it is applied in order to save material, reduce cycle time and increase the life of the mold. However, due to environmental factors process variables vary according to time. Classical process control methods are insufficient in the control of such systems.Therefore, fuzzy logic is used in optimization of such processes. This study was carried out with the aim of shortening the new product commissioning process which is one of the most important processes in plastic injection method with the proposed new approach. A fuzzy logic system is used to commission the new product.