Oil price shocks and stock returns in emerging markets under low volatility and high volatility regimes
Düşük volatilite ve yüksek volatilite rejimleri altında petrol fiyatı şokları ve gelişen piyasalarda hisse senedi getirileri
- Tez No: 572922
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM SAYILIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, düşük volatilite ve yüksek volatilite rejimleri altında, petrol fiyatı şokları ile gelişen piyasalardaki hisse senedi getirilerinin ilişkilerini Brezilya, Çin, Şili, Ürdün, Hindistan, Meksika, Güney Afrika, Tayvan ve Türkiye piyasalarında araştırmaktadır. Çalışmada Ocak 1997-Nisan 2017 dönemine ait aylık veriler kullanılmıştır. Ham petrol fiyatlarının hisse senedi getirilerine etkisinin incelenmesi amacıyla Markov Switching (MS) modeli kullanılmıştır. Ham petrol fiyatı şokları gelişen piyasalardaki hisse senedi getirilerini etkilemektedir. Petrol ihraç eden ülkelerde genellikle petrol fiyatlarındaki artışlar, azalışlara göre hisse senedi getirileri üzerinde daha önemli etkiye sahiptir. Öte yandan, petrol ithal eden ülkelerin çoğunda, petrol fiyatlarındaki artışların ya da azalışların, düşük volatilite rejiminde hisse senedi getirilerini etkilemediği veya asgari seviyede etkilediği, ancak yüksek volatilite rejiminde anlamlı ve negatif olarak etkilediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the relations of oil price shocks and stock returns of emerging markets in Brazil, China, Chile, Jordan, India, Mexico, South Africa, Taiwan and Turkey under the low volatility and high volatility regimes. Monthly data was used for the period of January 1997- April 2017 in the study. Markov Switching (MS) model was employed to examine the impact of crude oil prices on stock returns. Crude oil price shocks seem to have a significant impact on the emerging stock market returns. For oil-exporting markets, oil price increases have a more significant impact on stock market returns than an oil price decreases in general. On the other hand, for most oil-importing countries, both increases and decreases of crude oil prices have a null or minimal impact on stock returns in the low volatility regime. However, both increases and decreases of crude oil prices have a significant and negative impact on stock returns in the high volatility regime for most oil-importing countries