Impact of advertisement on brand awareness and preference
Marka bilinci ve tercihinde reklamın etkisi
- Tez No: 572941
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLBERK GÜLTEKİN SALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma, reklamın marka bilinirliği ve tercihi üzerindeki etkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Marka bilinirliği ve tercihi, bir işletmenin hayatta kalabilmesi için önemli olan satış karı ve gelirlerine ulaşmada önemli faktörlerdir. Reklam, kuruluşların marka ürünlerini tanıtması için büyük öneme sahiptir. Üç reklam ajansının pazarlama yöneticileri, kişisel olarak 10 soru ile görüşülmüştür. Önceden tasarlanmış bir anket 120 kişiye dağıtılmıştır. Toplanan veriler SPSS v.17 ile analiz edildi. Hipotez testleri korelasyon analizi ile yapıldı. Ayrıca, istatistikler tanımlayıcı analiz, demografik analiz, normallik ve güvenilirlik analizini içermektedir. Reklam, marka bilinirliği ve tercihinde doğrudan ve olumlu etkiye sahiptir. Şirketler, marka bilinirliğini ve reklam tercihlerini arttırmak için çeşitli stratejiler benimsemelidir.
Özet (Çeviri)
The present study aims to assess impact of advertising on brand awareness and preference. Brand awareness and preference are important factors to attain sales profit and revenues, which are important for survival of a business. Advertising has high significance for organizations to promote their brand products. Marketing managers of three advertising agencies were personally interviewed with 10 questions. A pre-designed questionnaire was distributed among 120 individuals. The collected data was analyzed by SPSS v.17. Hypothesis testing was conducted through correlation analysis. Moreover, statistics included descriptive analysis, demographic analysis, normality and reliability analysis. Advertising has direct and positive influence on brand awareness and preference. Companies should adopt various strategies to increase brand awareness and preference through advertising.The present study aims to assess impact of advertising on brand awareness and preference. Brand awareness and preference are important factors to attain sales profit and revenues, which are important for survival of a business. Advertising has high significance for organizations to promote their brand products. Marketing managers of three advertising agencies were personally interviewed with 10 questions. A pre-designed questionnaire was distributed among 120 individuals. The collected data was analyzed by SPSS v.17. Hypothesis testing was conducted through correlation analysis. Moreover, statistics included descriptive analysis, demographic analysis, normality and reliability analysis. Advertising has direct and positive influence on brand awareness and preference. Companies should adopt various strategies to increase brand awareness and preference through advertising.