The impact of social media on brands in the airline industry:The case study of Turkish Airlines
Havacılık sektöründe sosyal medyanın markalar üzerindeki etkisi: Türk Hava Yolları örneği
  1. Tez No: 863391
  2. Yazar: FATİH AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OMAR KACHKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Ulaşım, İşletme, Civil Aviation, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hava Taşımacılığı Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Markalar tüketicinin karar vermesinde ve seçim davranışında çok önemli rollere sahiptir. Güçlü, tercih edilen ve benzersiz markalar yaratmak, yolcuların taşıyıcılara olan güvenini artırarak, cazip ekonomik getirilerle birlikte sürdürülebilir rekabet avantajlarının oluşmasını sağlar. Bu araştırma, başta Türk Hava Yolları olmak üzere son yirmi yılda havayollarının marka imajı için hangi strateji ve yöntemleri kullandıklarını ortaya koymaktadır. Eun-Ju and Park'ın konsept modeline göre doğru strateji ile bir markayı kontrol etmek önemlidir. Marka imajı marka için önemlidir bu yüzden marka imajı ve onunla iç içe geçen sosyal medya, ortak marka stratejileri, marka bilinilirliği, reklam, sponsorluk ve tanıtım gibi stratejiler havayolu endüstrisinde daha güçlü bir marka yaratır ve gelişmesini sağlar. Araştırmanın tekniği ankettir. Araştırmanın model ve hipotezlerine uygun olarak hazırlanan anketler müşterilere aktarılır ve cevaplamaları istenir. Elde edilen veriler ANOVA testi ve regresyon analizi kullanılarak analiz edilmektedir. Uygunluk SPSS programı kullanılarak test edilmektedir. Anket, Thy ile dünyanın farklı yerlerine sıklıkla seyahat eden 257 yolcudan oluşmaktadır. Uçuş hizmet kalitesi, uçuş sonrası hizmet kalitesi, yolcu memnuniyeti, havayolu marka değeri, marka bilinirliği, reklam stratejileri ve sosyal medya önemi değişkenleri bulunmaktadır. Araştırma sonucuna göre sosyal medya güçlü bir marka imajı oluşturmak için son derece önemlidir.
Özet (Çeviri)
Brands have very crucial roles in consumer's decisions and purchase preferences. Creating unique, favorable and strong brands provide to occur sustainable competitive advantages with alluring economic returns to increase confidence of passengers in the carriers. This thesis elucidates which strategies and methods are used by airlines to make firm their brands over the last two decades, particularly Turkish Airlines. According to conceptual model by Eun-Ju and Park, its very important to control the brand with the right strategy. Brand image is fundamental dymanic for a brand so this thesis will emphasize brand image and integrated dyanamics with it such as such social media, co-branding strategies, brand credibility, advertising, sponsorship and promotion that are strategies to create and develop stronger brand image in airline industry. The questionnaire technique is used in this thesis. Questionnaires are prepared according to the hypotheses of the thesis transferred to consumers to reply. The data obtained were analysed using ANOVA test, and regression analysis. The convenience is tested using SPSS program. The survey consists of 257 passengers that usually travel to different areas of the world by Turkish Airlines. There are some variables such as flight service quality and postflight service quality, passenger contentment, airline brand image, airline brand value, brand awareness, advertisement strategies and social media importance. According to thesis results, social media activities have important impacts on strong brand image.