Third cinema ideology in the cinematic works of Vedat Türkali
Vedat Türkali'nin sinematik eserlerinde üçüncü sinema ideolojisi
- Tez No: 572972
- Danışmanlar: PROF. DR. SAVAŞ ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu tez kapsamında Vedat Türkali'nin sinematik eserlerinin Üçüncü Sinema teorisi ile ilişkisi değerlendirilmektedir. Bu değerlendirme için öncelikle Üçüncü Sinema tarihi araştırılmıştır ve Üçüncü Sinema ideolojisini belirleyen kriterler tanımlanmıştır. Daha sonra Üçüncü Sinema'nın izleri, bu kriterler göz önünde bulundurularak Türkiye sinemasında aranmıştır. Türkiye sinemasında Üçüncü Sinema coğrafyanın sosyo-politik tarihi ile ilişkili olarak incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Daha sonra Vedat Türkali'nin hayatı, ideolojisi ve sineması araştırılmıştır. Belirlenmiş altı senaryosu kurgunun temel elementleri ve Algirdas Julien Greimas'ın Eyleyenler Model'i kullanılarak incelenmiş ve romanı ile birlikte Üçüncü Sinema kriterleri göz önünde bulundurularak değerlendirilmiştir. Bunların sonucunda, Türkali'nin eserlerinin Üçüncü Sinema ideolojisinin kriterlerine sahip olduğu gösterilmiştir. Bu kriterlerin uyumu ve onun hayata bakışı göz önünde bulundurularak Vedat Türkali'nin Üçüncü Sinema ideolojisine sahip bir sinemacı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the relationship between Vedat Türkali's cinematic works and Third Cinema theory is evaluated. For this evaluation, at first, the Third Cinema was researched and evaluated, and as a result of these, the criteria determining the Third Cinema ideology were defined. Later, considering these criteria, traces of the Third Cinema were sought in the cinema in Turkey. The Third Cinema in Turkey's cinema has been analyzed and evaluated with the socio-political history of this geography. Later, Türkali's life, ideology, and cinema were researched. Six scripts of Türkali were analyzed using the basic elements of fiction and Algirdas Julien Greimas' The Actantial Model and together with the novel were evaluated considering the Third Cinema criteria. As a result of these, it was shown that the cinematic works of Türkali have the criteria of the Third Cinema ideology. Considering having these criteria and his perspective of life, it is concluded that Vedat Türkali is a filmmaker who has the Third Cinema ideology.