Üç boyutlu canlandırma sinemasında ışıklandırma yöntemlerinin anlatıya etkisi
The effect of lighting methods in three dimensional animation
- Tez No: 572999
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAİK KARTELLİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Film Tasarımı Ana Sanat Dalı
 - Sayfa Sayısı: 149
Özet
Sanal görüntü ile kaydedilmiş gerçek görüntü arasındaki farkın günden güne azaldığı günümüzde, üç boyutlu canlandırma teknikleri sinema filmlerinin dışında, çizgi diziler, televizyon ve internet reklamları, infografikler, haber bültenleri ve televizyon programları gibi pek çok medya içeriğinin üretiminde kullanılmaktadır. Üç boyutlu bilgisayar animasyonlarının, her tür medya için farklı çözümler sunabilmesi ve istenen her tür talebe cevap verebilmesi dolayısıyla çok geniş bir kullanım alanı bulunmaktadır. Dolayısıyla amaç ne olursa olsun, etkin bir anlatım herkesin ihtiyacıdır ve bunun için etkili bir görsel dil kullanma zorunluluğu bulunur. Bu tezin hazırlanması ile amaçlanan, tüm görsel sanatlar için vazgeçilmez bir anlatım aracı olan ışığın, resim ve tiyatro sanatında nasıl kullanıldığını incelemek, bu kullanımın sinema sanatınında anlatıma nasıl etki ettiğini araştırmak ve tüm bunların üç boyutlu canlandırma filmlerdeki yansımalarını görmek ve benzerlikleriyle farklılıklarını anlamaktır. Çalışmamızda canlandırma film üretiminin iş akışı içinde, ışıklandırma aşamasında kullanılan araçlar ve yöntemler, teknolojik ve estetik açılardan incelenerek sunulmuş ve üç adet farklı kara film örneğinden seçilen sahnelerin, yeniden üretim uygulaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, where the difference between virtual and recorded video is diminishing day by day, three-dimensional animation techniques are used in the production of many media content such as cartoons, television and internet advertisements, infographics, newsletters and television programs. Three-dimensional computer animations have a wide range of usage because they can offer different solutions for every kind of media and can respond to any kind of demand. Therefore, whatever the goal is, everyone needs an effective narrative and it is necessary to use an effective visual language for this. The aim of this thesis is to examine how light, which is an indispensable tool of expression for all visual arts, is used in painting and theater, and to investigate how this usage affects narration in cinema and to see the reflections of all these in three-dimensional animation films and to understand their differences and similarities. In this study, the tools and methods that have been used through the lighting workflow in animated film productions were examined in terms of technological and aesthetic aspects and three different scenes selected from three film-noir films were reproduced.