Dijital animasyon ve görsel efekt teknolojilerinin Hollywood sinemasında transmedya üzerinden kullanımlarının küreselleşmeye etkileri
Digital animation and visual effects technologies' impact on globalization in Hollywood cinema through transmedia
  1. Tez No: 717181
  2. Yazar: İLKAN DEVRİM DİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LÜTFÜ KAPLANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Etkileşimin giderek arttığı ve kapitalist yönetim mekanizmalarının bu etkileşimi göz ardı edemeyeceği bir dönemde hem ekonomik hem de sanatsal açıdan insanların beklentileri değişirken, bu durumla eş zamanlı olarak üretim yöntemlerinde de değişimler meydana gelmiştir. Artık medya üretim yöntemi sinema sektörünün tekil ürünler üzerinden pazarlama yaptığı süreçlerden çıkıp, birçok farklı medya ürününü birbirine bağlayarak üretim yapma yöntemine yönelmiştir. Seyirci artık daha bilinçli bir şekilde sinema, televizyon, edebiyat ve medyanın diğer mecralarına katılımcı olarak dahil olmaya başlamıştır. Değişen sosyal ve kültürel algının hem ideolojik hem de sanatsal açıdan birbiriyle uyumlu olma durumu söz konusu olmuştur. Çünkü internet kullanıcısının uluslararası bağlantısı tüm içeriklerin hem naratif hem de mana söz konusu olduğunda uyumlu ve geniş çaplı bir vizyona erişmesini gereksinim haline gelmiştir. Hikayelerin farklı platformlarda bir araya getirilmesi seyirciyi daha geniş bir naratife dahil ederken ürünlerin üretimine dair tasarımları bütünleştirmiştir. Daha uzun soluklu bir üretim dinamiği hem ekonomik süreklilik açısından hem de katılımcı seyircinin aidiyeti açısından önem teşkil etmektedir. Tam da bu anda son otuz yılda tekil, normal filmlerin üretiminden, filmlerin, televizyon serilerine, animasyon serilerinin kitaplara, çizgi romanların, bilgisayar oyunlarına bağlantılı bir hale geldiği Transmedya hikaye anlatıcılığı karşımıza çıkmaktadır. Transmedya hikaye anlatıcılığını küresel pazarda kullanıma açan Hollywood sinemasının prodüksiyon tasarımları da tamamen bu yönteme uygun şekilde üretilmeye başlamıştır. Bu tez, temel olarak otuz yıllık süreçte bu yönelime en çok entegre olan prodüksiyon şirketlerinin süreç içinde teknolojik ve medya anlayışındaki değişimini gözler önüne sermeye çalışacaktır. Hem dijital animasyon ve görsel efektlere yönelim açısından hem de transmedya hikaye anlatıcılığıyla üretilen filmler açısından küreşelleşmenin gidişatını gözler önüne serecek istatistikler aracılığıyla süreç analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
In a period when the interaction is increasing and capitalist management mechanisms cannot ignore this interaction, while the expectations of people both economically and artistically change, also simultaneous changes have occurred in the production methods. Now, the media production method has moved out of the processes where the cinema industry is marketing through individual products, and has turned to the production method by connecting many different media platforms. The audience is now more consciously involved in cinema, television, literature and other media as a participant. There has been a situation where the changing social and cultural perception is compatible with each other both ideologically and artistically. Because the international connection of the internet user has become a requirement for all content to reach a harmonious and wide-ranging vision when it comes to both narrative and meaning. Bringing the stories together on different platforms included the audience in a wider narrative and integrated the designs for the production of the platforms. A longer-term production dynamic is important both in terms of economic continuity and in terms of belonging to the participant audience. It is at this very moment that Transmedia storytelling comes into play, in the last three decades it has gone from the production of single, normal films to the completely connected films, and other media. Hollywood cinema, which made transmedia storytelling into use in the global market, started to be produced in accordance with this method. This article will basically try to reveal the changes in the technological and media understanding of the production companies that have been most integrated into this orientation in the thirty-year period. The process will be analyzed through statistics that will reveal the course of globalization, both in terms of orientation towards digital animation and visual effects, and films produced with transmedia storytelling.