Muzaffer İzgü'nün çocuk kitaplarının çocukların eleştirel düşünme becerisine katkısı
The contribution of Muzaffer Izgü's children books to the critical thinking skills of children
- Tez No: 573025
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORHAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Düşünme becerilerinin kazandırılmasında kitap okumanın önemi bilinmektedir. Kitaplar okuyucuların yeni bir bakış açısı kazanmasını ve çocukların dünyayı algılayışını etkilemektedir. Bu araştırmada çocuklara eleştirel düşünme becerisi kazandırmada çocuk öykülerinin yerinin ne olduğu saptanmaya çalışılmıştır. Araştırmada betimsel tarama yöntemi kullanılmıştır. Bunun içinde Muzaffer İzgü'nün çocuklar için yazdığı öykü kitaplarından beş tanesi rastlantısal olarak seçilmiştir. Araştırmada öncelikle düşünme kavramı üzerinde durulmuş, daha sonra da eleştirel düşünmeye ilişkin tanımlayıcı bilgilere yer verilmiştir. Buradan yola çıkılarak eğitim süreçlerinde eleştirel düşünmenin önemi ve çocuklara öğretilebilirliği irdelenerek, eleştirel düşünme ve çocuk edebiyatı ürünleri arasında bağ kurulmuştur. Eleştirel düşünme ve dil becerileri arasındaki ilişki incelendikten sonra ise Muzaffer İzgü' nün hayatı ve eserleri hakkında bilgiler verilmiş, eleştirel düşünme ve mizah arasındaki ilişki irdelenerek araştırmanın asıl konusu olan öykülerin çocukların eleştirel düşünme becerisi kazanmasına katkısıyla ilgili bulgular sunulmuştur. Belirlenen kitaplardaki öykülerin önce bir özeti verilmiş, ardından öykülerde eleştirel düşünmenin hangi özellikleri kullanılarak çocukların eleştirel düşünme becerilerine katkı sağlandığı incelenmiş, daha sonra da öyküler dil, mizahi öğeler, konu, verilmek istenen iletiler ve kahramanların davranışları bakımından eleştirel düşünme becerileri ile bağlantı kurularak incelenmiştir. Araştırmanın sonucunda Muzaffer İzgü' nün öykülerinin çocukların eleştirel düşünme becerilerine katkı sağlayacak nitelikte olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The importance of reading boks in gaining critical thinking skills is well known. Books help readers gain different point of views and affect the way children perceive the world. İn this study, the effect of children stories that make them gain critical thinking skills has been determined. The descriptive analysis has been employed in the study. Five children books written by Muzaffer İzgü have randomly been chosen. Firstly, the concept of thinking has been explained and then descriptive information about critical thinking has been given. Analysing the importance and teachability of critical thinking, the connection between critical thinking and children's literaturehas been pointed out. After analysing the relation between critical thinking and language abilities, information on Muzaffer İzgü's biography and his worksis has been given. In the following step, analysing the relation between critical thinking and humour, findings about the contribution of stories to children's critical thinking skills, which is the main subject of the research, have been indicated. The summary of the stories in the selected books has been given first, then the aspects of the critical thinking being used in the stories and how they contribute to children's critical thinking skills have been studied. The themes of the stories, the messages given in the stories, the behaviors of the main characters have been studied in terms of critical thinking. The findings of the study prove the fact that Muzaffer İzgü's stories make contribution to children's critical thinking skils.