Muzaffer İzgü'ye ait çocuk kitaplarının değerler ve söz varlığı açısından incelenmesi
An analysis of Muzaffer İzgü's children's books in terms of values and vocabulary
- Tez No: 976895
- Danışmanlar: PROF. DR. YASİN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Dil kültürün taşıyıcısıdır ve bu bağlamda yazarlara önemli sorumluluk bağlamaktadır. Yazarlarımız verdikleri eserler ile kişilerin davranışlarını şekillendiren değerleri aktarırken aynı zamanda söz varlığımıza ait unsurlara da eserlerinde yer verirler. Çocuklar okudukları kitaplarda ne kadar farklı ve çok sayıda değer, söz varlığı unsurları ile karşılaşırsa o kadar akılda kalıcılığı artacak ve konuşma-yazma becerilerinde gelişme olacaktır. Bu çalışmada amaç, çocuk edebiyatı alanında eserler vermiş olan Muzaffer İzgü'nün çocuklara yönelik yazmış olduğu eserlerini değer ve söz varlığı açısından incelemektir. Çalışma ile çocukların eğitiminde araç görevi üstlenen eserlerden hangi ölçüde faydalanılabileceğini ortaya koymak hedeflenmiştir. Araştırmada çalışma materyallerini İzgü'ye ait on çocuk kitabı ve bu kitaplar içerisinde yer alan otuz öykü oluşturmaktadır. Araştırma betimsel nitelikte olup eser içerikleri doküman incelemesi yöntemiyle çözümlenmiştir. Çalışmanın verileri Schwartz Değer Ölçeği ile TDK sözlükleri esas alınıp toplanmıştır. Çalışma bulgularına göre çalışmaya konu eserlerde en fazla ifadesine rastlanan değerler sırasıyla hazcılık (hedonism), başarı (achievement), uyarılma (stimulation), özyönelim (self-direction), iyilikseverlik (benevolence), geleneksellik (tradition), evrenselcilik (universalizm), uyum (conformity), güvenlik (security), güç (power) şeklindeyken en fazla kullanılan söz varlığı unsurları sırasıyla ikilemeler, yansıma sözcükler, deyimler ve atasözleridir. Bu sonuç değerler ile söz varlığı unsurlarının eserlerin anlatım gücünü ve zenginliğini artırmada önemli bir rol oynadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Language is the carrier of culture, and in this context, it imposes significant responsibilities on authors. Through their works, authors not only convey values that shape individuals' behaviors but also incorporate elements of vocabulary that contribute to linguistic richness. The more diverse and numerous the values and vocabulary elements children encounter in the books they read, the more likely these elements are to be retained in memory, thereby fostering improvement in their speaking and writing skills. The aim of this study is to examine the works of Muzaffer İzgü, a prominent author in the field of children's literature, in terms of core values and vocabulary elements. The study seeks to determine the extent to which such literary works, which serve as educational tools for children, can be utilized effectively in educational contexts. The research material consists of ten children's books by İzgü, comprising a total of thirty short stories. The study adopts a descriptive research design and analyzes the content of the selected works using the document analysis method. Data were collected based on the Schwartz Value Scale and dictionaries published by the Turkish Language Association (TDK). According to the findings, the most frequently expressed values in the analyzed works are hedonism, achievement, stimulation, self-direction, benevolence, tradition, universalism, conformity, security, and power, respectively. The most commonly used vocabulary elements include reduplications, onomatopoeic words, idioms and proverbs. These results indicate that core values and vocabulary components play a significant role in enhancing the expressive power and richness of literary works.