Muzaffer İzgü'nün“İlk Okuma Dizisi”setinin yabancılara Türkçe öğretimine uygunluğunun tespiti
Determining the suitability of Muzaffer İzgü's“First Reading Series”set for teaching Turkish to foreigners
- Tez No: 1020680
- Danışmanlar: PROF. DR. REZAN KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Günümüz dünyasında iletişim hızlı bir şekilde arttığından yabancı dil öğrenme yaşı da buna bağlı olarak düşmeye başlamıştır. Dolayısıyla bu beceriyi kazanmak, sadece yetişkinlerin değil çocukların da öğrenmesi gereken bir ihtiyâç haline dönüşmüştür. Ülkemizde son zamanlarda siyasi ve ekonomik nedenlerden ötürü yabancı öğrenci sayısında artış olmasına rağmen yabancı dil olarak Türkçe öğretimi, henüz yeni gelişim göstermeye başlamıştır. Alan yazın taraması yapıldığında yapılan çalışmaların yetişkinlere yönelik yabancılara Türkçe öğretimine odaklandığı tespit edilmiştir. Dolayısıyla yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde çocuklara yönelik yabancılara Türkçe öğretim konulu çalışmalarda alan yazında eksiklikler tespit edilmiştir. Bu eksikliklerin başında ise çocukların düzeyine uygun ve gelişimlerini her yönden destekleyecek nitelikli hikâye kitaplarının yetersizliği gelmektedir. Bu çalışmada, nitel araştırma yöntemlerinden olan doküman incelemesi yöntemi kullanılmıştır. Muzaffer İzgü'nün“İlk Okuma Dizisi”seti 6-7 yaş seviyesindeki yabancı uyruklu çocukların düzeyine bakılarak hikâye dizisinden nasıl yararlanılabilir, bu hikâye dizisinde yer alan kitapların özellikleri nelerdir sorularına cevap aranmıştır. Bu çalışmanın birinci bölümünde çocuğun tanımı ve çocuğun gelişimsel özelliklerine değinilmiştir. Ardından yabancı uyruklu çocuklara Türk dilinin öğretiminin nasıl olması gerektiği araştırılmıştır. Araştırmada Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı'ndan (CEFR) açıklanmış ve yabancılara dil öğretiminde materyallerin önemine değinilmiştir. Çocuk kitaplarının özellikleri ile yabancılara Türkçe öğretiminde kullanılan materyallerin taşıması gereken niteliklere ilişkin alanyazın incelenmiştir. Bu çalışmanın ikinci bölümünde Muzaffer İzgü'nün hayatı, edebî kişiliği ve eserlerine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde araştırmanın yöntemine değinilmiş, dördüncü bölümde ise Muzaffer İzgü'nün 'İlk Okuma Dizisi' setinden bahsedilerek bu setin hikâye kitapları, belirlenen özelliklere göre incelenmiştir. Yabancılara Türkçe öğretiminde incelenen bu hikâye kitaplarının biçimsel ve içeriksel nitelikler bakımından, çocuğun gelişim özellikleri ve Maarif Vakfı'nın CEFR'i dikkate alarak hazırlamış olduğu A1 ve A2 seviyesindeki kazanımlarla uyumluluk gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
With the rapid increase in communication in today's world, the age of learning a foreign language has decreased accordingly. Consequently, acquiring this skill has become a necessity to be learned not only by adults but also by children. Although there has been a recent increase in the number of foreign students in our country due to political and economic reasons, teaching Turkish as a foreign language has only recently begun to develop. A review of the literature reveals that existing studies focus primarily on teaching Turkish as a foreign language to adults. Therefore, a gap in the literature has been identified regarding studies on teaching Turkish as a foreign language to children. Foremost among these deficiencies is the scarcity of qualified storybooks that match children's levels and support their development in all aspects. In this study, the document analysis method, which is one of the qualitative research methods, was utilized. Based on the proficiency levels of foreign children in the 6-7 age group, answers were sought to the questions of how Muzaffer İzgü's“First Reading Series”(İlk Okuma Dizisi) set can be utilized as a story series and what the characteristics of the books in this series are. In the first part of this study, the definition of the child and the developmental characteristics of children are addressed. Subsequently, how the teaching of the Turkish language to foreign children should be conducted was investigated. The study explains the Common European Framework of Reference for Languages (CEFR) and emphasizes the importance of materials in foreign language teaching. The literature regarding the characteristics of children's books and the qualities that materials used in teaching Turkish to foreigners should possess was reviewed. In the second part of the study, Muzaffer İzgü's life, literary personality, and works are presented. In the third part, the research methodology is addressed, and in the fourth part, the storybooks from Muzaffer İzgü's“First Reading Series”set are analyzed according to the determined criteria. It was observed that these analyzed storybooks are compatible, in terms of formal and contextual qualities, with the developmental characteristics of children and the A1 and A2 level learning outcomes prepared by the Maarif Foundation in consideration of the CEFR.